Parazity v očiach ľudí: príznaky a liečba

dôvody výskytu parazitov v očiach ľudí

Očné parazity sú okrúhle a ploché, menej často sú to annelidy a červy s ostnatými hlavami, larvy múch a komárov. Po preniknutí do ľudského tela sa postupne rozšírili a poškodili tkanivá a orgány. Väčšina z nich je schopná parazitovať v ľudských očiach a vyvolať vývoj oftalmickej helmintiázy.

Klinicky sa tieto závažné patologické stavy prejavujú bolesťou, pocitom pálenia, svrbením, zrakovými poruchami, slzením. Chirurgická a / alebo konzervatívna liečba sa vykonáva ihneď po stanovení diagnózy.

Choroby spôsobené parazitmi v očiach

Je známych viac ako 50 pôvodcov oftalmickej helmintiózy u ľudí. Niektoré prenikajú priamo cez sliznicu a poškodzujú spojivky alebo slzné kanály. Iné infikujú očnú guľu zvnútra a sťahujú sa do nej prúdom krvi z čriev alebo pečene. Parazity začínajú aktívne rásť a množiť sa, kladú vajíčka, čo vedie k čiastočnej alebo úplnej strate zraku.

Najčastejšie diagnostikovaná oftalmická helmintiáza:

 • onchocerciasis- helmintiáza spôsobená parazitizmom nematód Onchocerca (onchocercias) v ľudskom tele. Jeho špecifickým príznakom je „zakalenie“ rohovky oka;
 • oftalmomyázaje parazitárne ochorenie oka a jeho prídavných látok, ku ktorému dochádza pri vstupe lariev múch alebo gadfly. V závažných prípadoch myiózy je možné odlúčenie sietnice alebo atrofia optického nervu;
 • dirofilariáza- helmintiáza, ktorá sa vyvíja, keď larva háďatka napadne očnú guľu. Pohyby červov vyvolávajú pocit pálenia, silnú bolesť a svrbenie;
 • sparganózaje ľudské ochorenie zo skupiny cestodózy spôsobené larvami pásomníc z rodu Spirometra. Infekcia sa vyskytuje hlavne pri konzumácii mäsa z divých zvierat;
 • toxokarózaje chronické infekčné ochorenie vyvolané larvami škrkaviek toxokary. Zdrojom infekcie je choré zviera (zvyčajne pes);
 • aké parazity môžu žiť v ľudských očiach
 • toxoplazmózaje chronická parazitická invázia spôsobená intracelulárnymi protozoami (toxoplazma). Ich životne dôležitá činnosť je sprevádzaná neustálym uvoľňovaním alergénov a toxínov;
 • koenurózaje prevažne chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje po infekcii helmintami zo skupiny cestodóz druhu Taenia multiceps. Osoba sa nakazí kontaktom so psami;
 • cysticerkóza- ochorenie spôsobené larvou bravčovej pásomnice, ktoré môže viesť k zníženiu videnia a slepote;
 • gnatostomóza- choroba spôsobuje silné bolesti a často vedie k smrti. Červy, ktoré spôsobujú toto ochorenie, častejšie postihujú kožu, menej často centrálny nervový systém a oči;
 • echinokokóza očíje pomerne časté ochorenie. Je charakterizovaná tvorbou parazitárnych cýst v orbitálnej zóne. Echinokokóza sa vyvíja v dôsledku požitia vajíčok parazitov jedlom alebo vodou.
 • očná demodikózaspôsobená aktiváciou roztočov, ktoré žijú v mazových žľazách rias.
 • Trichinózaje parazitická patológia, ktorá sa vyvíja po zavedení nematód Trichinella spirali do ľudského tela.

Nie sú to oči sexuálne dospelí jedinci a larvy, ale toxíny, ktoré uvoľňujú. Sú to oni, ktorí spôsobujú opuchy očných viečok a začervenanie slizníc.

Príznaky očných parazitov

Každá helminthická invázia má svoje špecifické príznaky. Ale majú tiež veľa bežných príznakov poškodenia slizníc a hlbších očných štruktúr.

V počiatočných štádiách vývoja patológie sa vyskytujú typické prejavy konjunktivitídy:

 • začervenanie vonkajšieho plášťa očnej gule;
 • zvýšené slzenie;
 • fotofóbia;
 • opuch horných a dolných viečok;
 • bolestivosť, svrbenie, pálenie;
 • bolesti hlavy lokalizované v chrámoch a zadnej časti hlavy;
 • mierne zvýšenie miestnej teploty.

U malých detí a slabých ľudí sa objavujú príznaky všeobecnej intoxikácie tela. Teplota stúpa nad hodnoty subfebrilu (37, 1 - 38, 0 ° C), chuť k jedlu klesá v dôsledku záchvatov nevoľnosti a zvracania.

Na rozdiel od mnohých infekcií vyvolaných vírusmi, baktériami a hubami je priebeh helmintických invázií sprevádzaný známkami poškodenia iných orgánov. Ide o migrujúce bolesti svalov, suchú pokožku, spomalený rast vlasov a poruchy trávenia.

Ako sa zbaviť parazitov z očí

Larvy dipterov, prvoky, kliešte a iné patogény parazitárnych chorôb môžu rýchlo zničiť očné štruktúry. Preto sa liečba vykonáva ihneď po stanovení diagnózy. Pri výbere terapeutickej taktiky lekári berú do úvahy typ infekčných agens, závažnosť priebehu ochorenia a závažnosť symptómov.

Ak infikovaná osoba ide k lekárom s pokročilou helmintickou inváziou, často konzervatívna liečba nefunguje.

Parazitické červy je potrebné odstrániť chirurgicky - otvorením a vypustením abscesov podľa všeobecne prijatých pravidiel.

A potom nasleduje dlhé obdobie rehabilitácie s použitím antihelmintických liekov.

Ľudové lieky

Aj dlhodobé užívanie silných moderných antihelmintických liekov je pri týchto ochoreniach často neúčinné. Je potrebné urgentné chirurgické odstránenie lariev, vajíčok a pohlavne dospelých jedincov.

A tradičná medicína je úplne bezmocná, keď sú oči postihnuté červami. Ani tansy, ani centaury ani horká palina nie sú schopné zvládnuť očnú inváziu.

Použitie odvarov a infúzií mierne zmierňuje príznaky, takže pacient odloží návštevu lekára. Medzitým sa zintenzívňujú a rozširujú jeho očné bulvy zápalové a deštruktívne procesy. Predisponujú k odlúčeniu sietnice, úplnej alebo čiastočnej slepote.

Lieky

Boli vyvinuté rôzne liečebné režimy pre oftalmologické ochorenia spôsobené červami. Individuálna terapia sa vykonáva iba špeciálne vyškolenými parazitológmi. Faktom je, že po smrti hlístov a ich rozklade sa môžu vyvinúť vnútroočné toxicko-alergické reakcie. Iba skúsený lekár môže minimalizovať ich následky.

Na zabíjanie parazitických červov sa používajú nasledujúce lieky:

 • anti-nematodikum;
 • anti-cestodial;
 • antitrematóda;
 • širokospektrálne lieky.

Pre externé látky sa používajú špeciálne roztoky na vyplachovanie očí. Antihistaminiká musia byť súčasťou terapeutických režimov a v prípade potreby aj antibiotík a antimykotík.

Preventívne opatrenia

Infekcia myiázou nastáva, keď sliznica očí prichádza do styku s muchami, pakomármi a muchami. Preto lekári infekčných chorôb odporúčajú používať repelenty vo forme aerosólov, gélov, mastí. Dymové bomby s insekticídmi celkom dobre vydesia hmyz v prírode.

Ale vajíčka a larvy parazitických červov sa do ľudského tela dostávajú hlavne pomocou potravy. Sú nestabilné voči teplotným vplyvom - zomierajú pri zahriatí a varení. Ovocie a zeleninu prinesenú z trhu je tiež potrebné dobre umyť a dobre skladovať.

Parazitárne očné choroby nemožno diagnostikovať a vyliečiť nezávisle.

Často sa maskujú ako bakteriálne, vírusové alebo plesňové infekcie. Až keď budú postupovať, objavia sa ich charakteristické črty.

Včasná návšteva lekára pomôže zachrániť zrak a zabrániť jeho strate.