Aké testy na parazity by mal urobiť dospelý človek?

Zhoršenie pohody často spôsobujú rôzne druhy parazitov, ktoré sa mylne považujú za stres alebo nedostatok vitamínov. Kde a aký druh analýzy musíte urobiť, aby ste identifikovali infekciu?

Testy na parazity - ako a čo brať - táto otázka vyvstáva, keď sa zdravotný stav bez zjavného dôvodu zhorší.

Rôzne druhy parazitov, ideálne prispôsobené na existenciu v ľudskom tele, sa nemusia prejavovať dlho. Spravidla sú deti navštevujúce školu alebo škôlku občas vyšetrené na helmintov. U dospelých je však tiež veľmi časté infikovanie parazitmi.

Niektoré príznaky napadnutia hlístami, napríklad:

 • pokles hemoglobínu v krvi;
 • zlá chuť do jedla;
 • porucha spánku;
 • chudnutie;
 • zvýšená telesná teplota.

Majú podobnosť s rôznymi typmi patologických stavov.

Pravdepodobnosť infekcie je veľmi vysoká. Mnoho ľudí, ktorí si to neuvedomujú, sú nosičmi toho či iného druhu. Okrem toho môžu byť škody na ľudskom zdraví spôsobované nielen červami, ale aj niektorými prvokmi. Ich prítomnosť v ľudskom tele vedie k toxoplazmóze a ďalším nebezpečným chorobám. Je zrejmé, že je potrebné vykonať analýzu parazitov v ľudskom tele, aby sa infekcia zistila včas a aby sa čo najskôr predpísala vhodná liečba. Aké testy na parazity majú prejsť, povie miestny terapeut.

Kedy by mali byť dospelí vyšetrení na parazity

Odborníci odporúčajú testovať parazity, ak máte jeden alebo viac príznakov z tohto zoznamu:

 • Problémy s tráviacim traktom: sklon k zápche, hnačky, nevoľnosť, vracanie, plynatosť.
 • Pokožka je bledá kvôli nedostatku vitamínov a živín.
 • Je pozorovaná rýchla únava, strata energie, apatia.
 • Telesná hmotnosť rapídne poklesla.
 • Alergické prejavy sa objavili pri absencii zjavných dráždivých látok (takáto reakcia je spôsobená odpadovými produktmi červov).

Odporúča sa absolvovať testy (vykonať komplexnú analýzu parazitov), ​​ak sa v dôsledku zníženia imunity zhoršila odolnosť tela proti nachladnutiu.

Okrem toho svrbenie kože okolo konečníka naznačuje prítomnosť helminthickej invázie (enterobiáza), ktorú je možné potvrdiť testovaním na parazity.

Aké testy sa zvyčajne vykonávajú na identifikáciu parazitov v ľudskom tele?

Ak máme podozrenie, že sme infikovaní helmintami alebo inými druhmi parazitov, chceme okamžite zahájiť liečbu. Aby ste však mohli predpísať potrebné lieky, musíte najskôr skontrolovať prítomnosť parazitov, pretože je potrebné pochopiť, ktorý z nich sa usadil v tele. Kde môžete podstúpiť test na parazity, sa dozviete na najbližšej klinike.

Analýza stolice

aké testy je potrebné vykonať na prítomnosť parazitov

Najjednoduchším a najbežnejším riešením je v tomto prípade analýza výkalov, pri ktorej odborníci vyhľadajú vajíčka helmintu.

Tento typ analýzy umožňuje určiť prítomnosť:

 • okrúhle červy;
 • trematódy alebo motolice;
 • pásomnice.

Tento typ analýzy má však významnú nevýhodu: výsledky analýzy výkalov pre parazity nie sú vždy spoľahlivé, pretože parazity sa množia v určitých obdobiach a dlho nemôžu klásť vajíčka. Preto sa pre väčšiu spoľahlivosť analýza výkalov pre parazity opakuje 2 - 3-krát s niekoľkodňovým odstupom.

Analýza rozšírenej stolice

Okrem štandardnej analýzy výkalov existuje aj podrobná, ktorej spoľahlivosť a presnosť je oveľa vyššia. Tento typ diagnostiky, ktorý je založený na technológii PCR, pomáha detekovať DNA parazita vrátane mŕtveho alebo nečinného. Táto metóda umožňuje zistiť, aký druh červov je v tele, čo znamená, že lekár bude schopný určiť, ktorý liek bude účinnejšie zvládať túto chorobu.

Škrabanie na enterobiózu

Pinworms sú jedným z najbežnejších druhov helmintov. Ak chcete byť testovaní na tento druh parazita, musíte zoškrabať kožné záhyby okolo konečníka, kde nájdete ich vajíčka. Aby sa zlepšila presnosť výsledkov takejto štúdie, musí sa tiež po niekoľkých dňoch zopakovať. Táto vyšetrovacia metóda je bezbolestná a je rovnako ako obvyklá analýza parazitov vhodná pre dospelých aj pre deti.

Krvný test

Ak podstúpite imunoenzymatický krvný test, je možné s vysokou presnosťou zistiť napadnutie parazitmi. Ak absolvujete tento typ analýzy, môžete zistiť prítomnosť protilátok a antigénov takmer všetkých druhov parazitov. Antigény sú v tomto prípade odpadové produkty parazitov a samých seba a protilátky sú imunoglobulíny, ktoré sa syntetizujú v ľudskom tele na boj proti infekcii. Pomocou tejto metódy je možné diagnostikovať ochorenie v počiatočných štádiách, keď ešte nie je veľa parazitov a je ľahké sa s nimi vyrovnať.

Pri tejto analýze je potrebné darovať krv zo žily. Výsledok, ktorého spoľahlivosť je minimálne 95%, bude známy najneskôr do 9 dní. Takýto výskum je samozrejme vhodnejší pre dospelých.

Okrem tejto metódy sa na identifikáciu parazitov používajú aj niektoré ďalšie metódy krvných testov, najmä v akútnej forme helmintiózy. Sú založené na rôznych vyšetrovacích metódach, ktoré umožňujú s vysokou presnosťou diagnostikovať rôzne typy infekcií u detí i dospelých.

Niektoré lekárske inštitúcie ponúkajú komplexný krvný test na detekciu rôznych druhov helmintov.

Pri príprave na analýzu musíte:

 • že posledné jedlo bolo najneskôr 10 - 12 hodín pred testom;
 • vylúčte z jedálnička tučné, údené a slané jedlá deň vopred;
 • 24 hodín pred testom vylúčte fajčenie a konzumáciu alkoholu.