Parazity v ľudskom tele: príznaky a liečba

dôvody pre výskyt parazitov v tele

Parazity v ľudskom tele, ktorých príznaky a liečba budú uvedené nižšie, sú živé tvory, ktoré tam po vstupe do vnútorných orgánov a systémov začnú žiť a aktívne sa množia.

Najčastejšie parazity žijú v črevách, pečeni a pankrease.

Môžu byť tiež prítomné v pľúcach, mozgu, žlčníku, očiach a dokonca aj vo vonkajších mäkkých tkanivách (pod kožou).

Parazity v ľudskom tele (príznaky a ich liečba závisí od konkrétnej parazitickej lézie) môžu byť úplne odlišné.

Existujú nasledujúce druhy parazitov, ktoré najčastejšie infikujú ľudské telo (dospelí aj deti):

 1. Pinworms.
 2. Červy alebo hlísty.
 3. Ascaris.
 4. Giardia.
 5. solitaire.
 6. Reťaz (bravčové).
 7. Ploché červy.

Pinworms sú parazity, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u detí. Navyše, ak je dieťa infikované červami, je pravdepodobné, že budú infikované aj ostatní členovia rodiny. Črtou pinwormov je, že v noci samice pinworms vychádzajú z konečníka pacienta a kladú tam vajíčka, čo vedie k silnému svrbeniu.

Tento parazit zvyčajne vstupuje do tela bez hygieny rúk, čo sa zvyčajne pozoruje u malých detí. Škrkavky sú parazity, ktoré rastú dosť veľké. Ich vajcia sa nachádzajú v surovej strave, takže konzumácia zle uvareného mäsa alebo rýb je prvou cestou k infekcii.

Giardia je vodný parazit. Hlavným zdrojom týchto organizmov sú centrá starostlivosti o starších ľudí a deti. Červy sú parazity, ktoré sú pre človeka nebezpečné. Môžu osídliť ktorúkoľvek časť čreva a spôsobiť vážne zhoršenie zdravotného stavu pacienta.

Dôvody infekcie parazitmi môžu byť rôzne, pretože nebezpečenstvo v skutočnosti na človeka číha na každom kroku. Infekcia sa často vyskytuje doma. Platí to najmä pre deti. Napríklad zle umyté ruky pred jedlom zabezpečia, aby sa do tráviaceho systému dostali všetky mikróby a vajíčka parazitov vrátane tých.

Ďalšie možné príčiny napadnutia parazitmi sú:

 1. Plávanie v znečistených telách stojatej vody.
 2. Jesť zle umyté jedlá, najmä bobule, ovocie a zeleninu.
 3. Jesť zle tepelne upravené jedlá. To platí pre ryby a mäso. Samostatne stojí za zmienku aj nebezpečenstvo konzumácie surových rýb (napríklad v sushi). Faktom je, že väčšina rýb u nás sa dováža, takže o jej sviežosti možno len snívať. Výsledkom je, že pri nesprávnych podmienkach skladovania v rybách môžu ľahko vzniknúť všetky druhy vajíčok červov, ktoré potom bude človek jesť spolu s takouto rybou. Okrem toho stojí za to varovať pred nebezpečenstvom konzumácie divokého mäsa, ktoré môže byť tiež infikované mnohými nebezpečnými parazitmi.
 4. Kontakt s výkalmi zvierat. To sa môže stať u detí hrajúcich sa na otvorených pieskoviskách, ktoré môžu ľahko „navštíviť“ dvorné mačky a psy. Spustí sa tak reťazová reakcia: dieťa vysype hračky do infikovaného piesku a potom ich prinesie domov. Na rovnakom mieste si dieťa zabudne umyť ruky a vtiahnuť si ich do úst - infekcia je zaručená.
 5. Porušenie hygienických pravidiel pri príprave jedla, upratovaní domu alebo kúpaní. Nie je vylúčená ani kontaktná cesta prenosu - slinami, riadom, uterákmi a dokonca ani podaním ruky (vajcia parazita môžu byť pod nechtami pacienta, ktorý pociťuje svrbenie konečníka). Ak si zdravý človek po takomto kontakte dôkladne neumyje ruky, určite sa nakazí.
 6. Pitná voda z vodovodu, ktorá je nielen nečistá od bežných kontaminantov, ale je tiež bohatá na vajíčka mnohých parazitov.

Dôležité!

Aj keď sa vajíčka parazitov dostanú do čriev, nič im nebráni v tom, aby sa rozšírili po tele spolu s krvným obehom a usadili sa v očiach, mozgu a svaloch. Z tohto dôvodu nepodceňujte nebezpečenstvo napadnutia parazitmi.

Je dôležité spomenúť zlozvyky človeka - hryzenie nechtov, zvyk vťahovania drobných predmetov do úst a iné. Veľmi často dochádza k infekcii pri kontakte s domácimi miláčikmi, ktorým sa nepodávajú antiparazitárne lieky. Nezabudnite tiež na malé mušky a komáre, ktoré sú nositeľmi najnebezpečnejších druhov parazitov.

V takom prípade môže byť choroba obsiahnutá vo výkaloch múch a môže si človeka dopriať priamo počas hryzenia. Dnes existuje veľa účinných terapií proti parazitom.

Môže to byť liečba choroby ľudovými prostriedkami, čistenie tela cesnakom, sódou, kefírom a inými výrobkami, ako aj liečba patológie pomocou liekov. Parazity v ľudskom tele, ktorých príznaky a liečba môžu byť rôzne, sa považujú za mimoriadne živé tvory, preto je dosť ťažké ich z tela odstrániť, ale je to možné pri správnej diagnóze a terapii.

Príznaky parazitov v ľudskom tele: čo potrebujete vedieť

Hneď je potrebné povedať, že príznaky parazitov v ľudskom tele môžu byť veľmi odlišné. To vo veľkej miere závisí od konkrétneho typu „nájomcu“, ktorý sa v osobe usadil. V závislosti od umiestnenia parazitov môže mať chorý človek charakteristické znaky.

Keď sa parazity nachádzajú v črevách, môžu sa u dospelých vyvinúť nasledujúce príznaky:

 1. Hnačky a zlé trávenie. Je to spôsobené protozoálnymi druhmi parazitov.
 2. Zápach z úst je prvým príznakom parazitov u dospelých.
 3. Zápcha sa môže vyskytnúť, keď paraziti bránia črevnej motilite. Navyše, niekedy z dôvodu ich vplyvu, má pacient upchaté žlčové cesty. To zasa hrozí ikterickými prejavmi a ochoreniami pečene.
 4. Nafukovanie je zvyčajne spôsobené červami, ktoré sú lokalizované v tenkom čreve. Môžu tiež spôsobiť nadúvanie a tvorbu plynu. Z tohto dôvodu, ak má človek časté nadúvanie, je to jasný znak helminthickej invázie.
 5. Príznaky podráždeného žalúdka a celkovej bolesti brucha spôsobujú červy, ktoré parazitujú v črevnej dutine.
príznaky parazitov v tele

Známky parazitov v ľudskom tele sa môžu vyskytnúť nielen v zažívacom systéme, ale aj v iných orgánoch a systémoch. Chorý človek má teda často poruchy nervového systému. Môže sa to prejaviť zlým spánkom, zvýšenou podráždenosťou až nočným škrípaním zubov, ktoré sa často vyskytuje u spiaceho dieťaťa (tento stav má aj lekársku definíciu - bruxizmus).

Je opísaný ako jeden z typov abnormalít v nervovom systéme spôsobených vonkajším stimulom. Vďaka schopnosti niektorých parazitov migrovať môže človek vyvinúť bolesti kĺbov a svalov. Zároveň je niekedy bolesť taká výrazná, že u pacientov dôjde k bolesti podobnej akútnej artritíde. Často sa príznaky parazitov v ľudskom tele prejavujú vo forme alergických reakcií.

V tomto stave sú toxíny uvoľňované parazitmi (najmä červami) schopné aktivovať imunitnú reakciu tela vo forme uvoľnenia určitého počtu ochranných buniek. Výsledkom môže byť, že pacient vyvinie na pokožke všetky druhy alergických a zápalových procesov. Z tohto dôvodu má človek v tomto stave kvôli živnému médiu často všetky druhy kožných ochorení - vyrážky, žihľavku, prejavy ekzémov a dermatitíd.

Ak je poškodený črevný trakt, môže sa u človeka vyskytnúť akné, sklon k drsnej pokožke, papilómy a dokonca krehké nechty.Ak sú parazity vážne poškodené vnútorné orgány, u človeka sa rozvinie ťažká forma anémie. To je odôvodnené skutočnosťou, že niektoré druhy červov sú schopné držať sa na črevnej membráne a prijímať všetky živiny, ktoré sa mali dostať do ľudského tela.

Pacient má teda nielen nedostatok vitamínov, ale aj vnútornú stratu krvi. U dospelých pacientov s hojnými parazitickými léziami môže dôjsť k prudkému zníženiu hmotnosti a celkovému vyčerpaniu tela. Je to spôsobené nielen skutočnosťou, že parazity „vypijú všetky šťavy“, ale aj skutočnosťou, že v takomto stave pacient jednoducho nebude chcieť jesť, pretože jeho trávenie bude veľmi narušené.

V prípade, že sú parazity lokalizované v pľúcach človeka, môže sa u neho vyskytnúť chronický kašeľ, bronchitída, tvorba spúta a zápal pľúc.Spravidla je to spôsobené silnou porážkou škrkaviek. Vedci zistili, že astma je častým znakom infekcie ascarisom a ich aktívnou reprodukciou. Poslednou charakteristickou črtou parazitov u dospelých je nízka imunita a sklon k onkologickým patológiám, ku ktorým dochádza v dôsledku neustáleho otravy tela.

Príznaky parazitov v ľudskom tele, najmä u detí, môžu byť nasledujúce:

 1. Zvýšená nervozita dieťaťa, častý plač a depresívna nálada.
 2. Zlý spánok možno prejaviť častým prebúdzaním dieťaťa uprostred noci.
 3. Zlá chuť do jedla a celková podváha podľa veku.
 4. Svrbenie v konečníku a časté hnačky.
 5. Veľká slabosť dieťaťa.
 6. Sklon k ARVI.
 7. Príznaky astmy a časté kašeľ.

Je tiež dôležité poznamenať, že k napadnutiu červami u dieťaťa niekedy dochádza ešte v maternici. U plodu sa teda môžu vyvinúť všetky druhy patológií už pred narodením. Po narodení môže byť dieťa náchylné na chronickú bronchitídu, ak sa mu v dýchacom systéme usadili parazity. O prevencii a liečbe parazitov - ďalej v článku.

Príznaky parazitov v tele a spôsoby terapie

príznaky parazitov v tele

Po zvážení príznakov parazitov v tele je dôležité povedať o schéme ich tradičnej liečby. Vždy sa vykonáva s použitím liekov. Je potrebné poznamenať, že pre každý druh parazita sa musia používať samostatné lieky.

V prípade črevných hlíst je indikovaný príjem probiotík, prípravkov na normalizáciu fungovania čreva a na odstránenie parazitov z neho. V prípade, že pacientovi boli diagnostikované parazity vo vnútorných orgánoch (napríklad pečeň), môže mu byť predpísaná dlhodobá liečba silnými antibiotikami, glukokortikosteroidmi a inými liekmi.

Je dôležité si uvedomiť

Príznaky parazitov v tele sa môžu počas liečby trochu meniť, preto by liečba mala byť vždy pod lekárskym dohľadom.

Príznaky parazitov v tele sú veľmi rozmanité. Niekedy je človeku omylom diagnostikovaná nesprávna príčina ochorenia, pretože príznaky parazitickej lézie sú niekedy podobné ako pri iných ochoreniach. Tradičná terapia „nefunguje“ o nič horšie ako medicína.

Najlepšie ľudové recepty na zbavenie sa parazitov sú:

 1. Zmes tekvice a medu. Na jeho prípravu je potrebné rozdrviť surové tekvicové semená bez šupky s medom, aby ste získali homogénnu zmes. Konzumujte ho niekoľkokrát denne na lyžicu. Dĺžka liečby je najmenej mesiac.
 2. Liečivo k palinu a medu. Rozdrvte lyžicu paliny a premiešajte s medom. Medzi jedlami užívajte a potom užite preháňadlo.
 3. Olúpte niekoľko strúčikov cesnaku. Zmiešame s prevareným mliekom a scedíme. Vypijte pripravenú zmes na prázdny žalúdok, pol pohára tri dni.
 4. Vezmite nasekaný chren a naplňte ho 0, 5 litrom vodky. Trvajte na týždni. Vezmite lyžicu každý deň. Dĺžka liečby by mala byť najmenej týždeň.
 5. Odvar z celandínu. Na jeho prípravu je potrebné vziať dve polievkové lyžice nasekaného celandínu a zmiešať ho s palinou. Podlejeme vodou a prevaríme. Preceďte a vezmite dvakrát denne pol pohára. Trvanie liečby je najmenej dva týždne.

Prevencia

prevencia parazitov v tele

Prevencia parazitárnych poškodení tela spočíva v starostlivom dodržiavaní osobnej hygieny a udržiavaní čistých rúk. Preto by sa mali ruky umývať čo najčastejšie, najmä pred jedlom. Tiež stojí za to učiť deti to robiť od malička.

Ďalším pravidlom je udržiavanie intímnej hygieny.Znamená to každý deň sprchovať sa a meniť svoje spodné prádlo. Pokiaľ ide o posteľnú bielizeň, musí sa meniť každý týždeň (vyžaduje sa pranie a žehlenie). Je veľmi dôležité dbať na kvalitu jedla, ktoré konzumujete. V prípade potreby by sa mal dôkladne umyť a tepelne upraviť.

Nejedzte tiež surové ryby a mäso. Lekári neodporúčajú nakupovať jedlo, o ktorom pochybujete o jeho kvalite, alebo jedlo, ktoré bolo pripravené vo všetkých druhoch stánkov s rýchlym občerstvením. V takýchto zariadeniach neexistuje koncept sterility, takže je veľmi ľahké sa tam nakaziť parazitmi.

Je dôležité dávať pozor na svoje deti a nedovoliť im, aby si všetko vtiahli do úst.Mali by ste byť tiež mimoriadne opatrní, keď sa dieťa hrá s domácimi miláčikmi, pretože dieťa od nich ľahko dokáže zachytiť „infekciu“. Všeobecne platí, že domáce zvieratá potrebujú samostatnú starostlivosť, správne kŕmenie a pravidelnú profylaxiu parazitov tabletkami.

Nezabudnite na podporu imunitného systému, pretože so silnou obranou je pre organizmus ľahšie bojovať proti parazitom. Tiež by ste nemali plávať v zle vyčistených telách stojatej vody. Je dôležité mať na pamäti, že pri prvých poruchách stolice, bolestiach brucha, anémii alebo chronickej intoxikácii by ste sa mali poradiť s lekárom.