Príznaky červov u ľudí

parazitov v črevách

Zamorenie červami zvyčajne spôsobuje človeku značné nepohodlie a zdravotné problémy. Príznaky červov môžu byť veľmi rôznorodé: horúčka, slabosť, žalúdočná nevoľnosť, bolesť hlavy atď.

Červy - čo sú to?

typy črevných parazitov

Ako sme uviedli vyššie, dospelé červy majú tradične stabilnú lokalizáciu v tele a ich vývojové formy často migrujú do rôznych orgánov a tkanív a často je cesta ich pohybu pomerne zložitá. Napríklad pri ascaridóze sa človek nakazí konzumáciou potravín kontaminovaných vajíčkami červov (vajíčka ascaris dozrievajú v zemi).

V dutine črevného traktu sa z vajíčok škrkavky vyliahnu larvy, ktoré sa v priebehu niekoľkých hodín dostanú cez stenu črevného traktu do ciev a krvným obehom sa dostanú do pľúc. V pľúcach rastú a dospievajú larvy škrkavky. Rastúca larva sa pomaly zahryzáva do priľahlých priedušiek a plazí sa po nich najskôr do priedušnice a potom do ústnej dutiny, kde je opäť prehltnutá a zanesená do črevného traktu.

Larva škrkavky, ktorá sa znovu dostane do črevného traktu, sa premení na dospelého červa. Pľúcna migrácia lariev oblých červov sa prejavuje množstvom symptómov (kašeľ, astmatické záchvaty, zvýšená telesná teplota, alergická kožná vyrážka) a prítomnosť malého počtu dospelých červov v črevnom trakte sa nemusí nijako prejaviť.

Čo sú helmintiázy (helmintické ochorenia) - Príznaky červov

intrakavitárne pásomnice

Pod pojmom „helmintiázy" sa zvyčajne rozumie množstvo ľudských chorôb, ktorých predpokladom sú rôzne parazitické červy - helminty (iný súhrnný názov pre tieto parazity - červy).

Na rozdiel od chorôb spôsobených baktériami, prvokmi alebo hubami sa pri helmintiázach počet dospelých helmintov (červov) v tele infikovanej osoby v jednom bode nezvýši (s výnimkou prípadov opätovnej infekcie). Je to spôsobené tým, že červy sa rozmnožujú iba mimo ľudského tela.

Čo sú zač?

Medicína pozná viac ako sto odrôd helmintov. Nasledujú najbežnejšie typy červov:

  • Pinworms sú malé červy v ľudskom tele, ktoré dosahujú dĺžku 12 mm. Tento typ červa je diagnostikovaný v črevnej sliznici. Parazity vstupujú do tela s prachom cez dýchacie cesty a môžu sa ľahko prenášať z človeka na človeka.
  • Škrkavky sú veľké škrkavky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v tenkom čreve. K infekcii tela dochádza prostredníctvom neumytých rúk a jedla. Častejšie sa škrkavky nachádzajú v tele detí.
  • Trichinella - tieto parazity majú okrúhle telá nie dlhšie ako 5 mm a spôsobujú trichinelózu v tele. Larvy a vajcia sú radšej v zle vyprážanom mäse (kanec, bravčové mäso, medveď). V ľudskom tele trvá Trichinella až 4 dni, kým sa stane dospelým a jej životný cyklus je 40 dní. Hlavným cieľom tohto druhu červov je dostať sa cez črevné steny do krvného obehu a usadiť sa vo svaloch. Okrem toho sú často postihnuté svaly dýchacieho a muskuloskeletálneho systému.
  • Bravčová/volská pásomnica. Dĺžka tela parazita je 5-6 metrov a jeho larvy sa ukrývajú v mäse veľkých zvierat (bravčové mäso, hovädzí dobytok). Ochorenie spôsobené týmito helmintmi sa nazýva taeniasis a taeniarinhoz. Larvy oboch typov pásomníc sú belavé vezikuly pripevnené na stenách tenkého čreva. Parazitovi trvá 3 mesiace, kým dosiahne a vytvorí dospelého človeka, a červ sa vyvíja každý deň. Celkový počet segmentov dosahuje 2000, z ktorých posledné voľne „brázdia" hrubé črevo. Potom červy opúšťajú telo spolu s výkalmi cez konečník. Najčastejším a zjavným príznakom helmintiázy je narušený tráviaci trakt, ako aj konzumácia potravy vo veľkých množstvách a pacient vizuálne nepriberá.
  • Necator/hákový červ. Spojenie medzi týmito parazitmi je priame v dôsledku chorôb a biologických vlastností, ktoré spôsobujú. Žijú v dvanástniku a pre svoju malú veľkosť (10-15 mm) sa voľne pohybujú v jeho prostredí. Larvy sa môžu dostať do tela iba cez kožu, ak bol človek v kontakte s kontaminovanou pôdou. Ďalším cieľom červov sú pľúca spolu s tráviacim traktom. Živia sa len krvou, ktorá vychádza z prehryznutých ciev. V dôsledku silnej činnosti týchto parazitov je narušená zrážanlivosť krvi. Dospelí skonzumujú krv v rozmedzí 0, 1-0, 35 ml denne.
  • Echinococcus. V tomto prípade človek pôsobí ako medzihostiteľ, pretože konečným hostiteľom sú vlci, mačky a psy. Zvieratá sa môžu nakaziť priamym kontaktom s kontaminovanými predmetmi alebo ľuďmi. Len čo sa vajíčka parazita dostanú do čreva, okamžite sa vyvinú larvy so šiestimi háčikmi, ktoré sa v medicíne nazývajú onkosféry.
  • Whipworms sú diagnostikované v žalúdku človeka. Sú to tenké a dosť veľké červy.

Typ helmintov môžete určiť tak, že uvidíte, akú farbu majú červy v stolici, keď sa objavia. K infekcii dochádza prostredníctvom zeleniny a mäsa, ktoré prešli nedostatočnou tepelnou úpravou. Infekcii sa môžete vyhnúť dodržiavaním pravidiel prípravy jedla.

Aké bežné a nebezpečné sú červy?

Príznaky červov. Údaje z moderných epidemiologických štúdií odhalili, že každý 4 človek na svete je infikovaný červami. Výskyt infekcie červami je výrazne vyšší u detí ako u dospelých. U detí a dospelých sa červy môžu stať predpokladom rôznych získaných ochorení vnútorných orgánov (gastritída, pankreatitída, enterokolitída, cholecystitída) a z času na čas viesť k rozvoju nebezpečných komplikácií a smrti.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie a Global Disease Bank sú helmintické choroby na 4. mieste z hľadiska ekonomických škôd spomedzi všetkých ostatných chorôb a zranení.

V našom regióne sa vyskytuje viac ako 15 druhov červov, z ktorých najčastejšie sú enterobiáza (asi 90 % v skupine pacientov s helmintickými ochoreniami), askarióza (70 %), opisthorchiáza, difylobotriáza, trichocefalóza (60 %), toxokaróza (60 %) a hymenolepiáza. Ako je zrejmé zo štatistík, takmer všetci chorí ľudia (najmä deti) sú súčasne infikovaní niekoľkými formami červov.

Kde sa červy šíria u ľudí?

Mnoho ľudí verí, že červy určite žijú v črevách a pre niektoré druhy helmintov to platí. Vo všeobecnosti sa červy nachádzajú v rôznych orgánoch a systémoch ľudského tela:

  • všetky druhy pásomníc, bičíkovcov a háďatiek sa „usadzujú" v hrubom čreve;
  • trematódy napádajú pečeň a žlčník;
  • Larvy pásomnice bravčovej sa môžu šíriť krvným obehom do všetkých orgánov – postihnuté môže byť podkožné tukové tkanivo, očná komora, cievy vo svaloch.

Ako sa môžete nakaziť červami?

Ako sa červy dostávajú do ľudského tela? Existujú 4 hlavné zdroje vajíčok helmintov vstupujúcich do tela:

Geohelmintiáza- cez pôdu (a potom vodu), v ktorej sú zrelé vajíčka mnohých helmintov, ktoré sa dostávajú do zeme s ľudskými alebo zvieracími výkalmi, ako aj priamym kontaktom so zvieratami a prenosom vajíčok muchami do potravy Kontakt - od osoby na osobu Prenášajú sa známe a najbežnejšie červy, ako sú červy, čo predstavuje najvyššie riziko infekcie.

Biohelmintózy- pri konzumácii surového, polosurového alebo mierne tepelne upraveného mäsa (bravčové, hovädzie) alebo rýb infikovaných helmintmi (sushi, kebab, sušené ryby, masť s pruhmi mäsa a pod. ) Niektoré parazity sa do tela dostávajú bodnutím hmyzom

Hlavný mechanizmus akejkoľvek infekcie je najčastejšie orálny-fekálny, to znamená, že človek jednoducho prehltne vajíčka červov spolu s jedlom, vodou a menej často sa vyskytujú niektoré helmintické zamorenia z uhryznutí infikovaným hmyzom. Nedostatočne tepelne spracované mäso a surové ryby sú pochopiteľné, ale ako sa môžete nakaziť červami kontaktom a kontaktom v domácnosti a cez pôdu?

Cez pôdu

Po akomkoľvek kontakte s pôdou či pieskom by ste si nemali len umyť ruky, ale nechty dôkladne očistiť, najmä u detí je lepšie mať nechty ostrihané nakrátko. Potravinárske výrobky, ktoré rastú v zemi - zelenina, bylinky, ovocie, bobule, huby, všetko spojené so zemou si vyžaduje dôkladné umytie pod tečúcou vodou a obarenie vriacou vodou. Domáce zvieratá, predovšetkým psy a mačky, ktoré chodia po ulici, prinášajú do domu veľa odpadových vôd a deti, ktoré sa s nimi hrajú, sú maximálne ohrozené infekciou, zviera ho môže ľahko infikovať akýmikoľvek druhmi helmintov. Muchy sú tiež hlavnými prenášačmi helmintov, keď sa nachádzajú na verejných toaletách, miestach, kde žijú poľnohospodárske zvieratá, muchy potom pokojne pristávajú na potrave a roznášajú vajíčka na krídla a labky.

Od človeka k človeku

S pinworms sa infekcia iných vyskytuje veľmi ľahko. Keď samička červotoča v noci vylezie z čriev, nakladie do blízkosti konečníka asi 5000 vajíčok, čo spôsobuje silné svrbenie, dieťa si nimi poškriabe na svrbivom mieste ruky, nechty, nohavičky a posteľnú bielizeň. Bez toho, aby si hneď umyl ruky, zostanú stovky vajíčok na všetkých predmetoch, ktorých sa dotkne – kľučky dverí, oblečenie, jedlo, hračky. Ďalej je infekčný proces jasný, vajíčka sa usadzujú aj na rukách iného dieťaťa alebo dospelého, ktorý tieto predmety používa, a bez toho, aby si pred jedlom umyli ruky, skončia v ústach zdravého človeka.

Cez vodu

Obrovské množstvo vajíčok červov končí v otvorených vodných útvaroch a studni. Preto tí, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach alebo na vidieku, by mali používať baktericídny filter a ubezpečiť sa, že vodu prevaria, je tiež nebezpečné prehĺtať vodu pri plávaní na otvorenej vode.

Každý vie, že červy sú problémom hlavne pre deti. Po prvé, pretože sú najviac náchylné na vývoj helmintiáz, pretože ochranné bariéry v tele dieťaťa nie sú správne vytvorené a kyslosť žalúdka je nižšia ako u dospelých. Po druhé, deti v predškolskom veku, ktoré ovládajú svet, skúšajú všetky okolité predmety nielen rukami, ale aj chuťou. A rodičia so všetkou túžbou môžu naučiť svoje dieťa prísne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, bez pripomienok, iba do veku 3-6 rokov, čím sa riziku vystavuje nielen samotné dieťa, ale aj všetci členovia rodiny. infekcie (múčnatke).

Treba pamätať na to, že žiadne červy sa v ľudskom tele nemôžu množiť a množiť, každý druh má svoj vlastný časový úsek, po ktorom uhynie, napríklad u červov je to len pár týždňov, u škrkaviek je to približne rok. Vajíčka znesené dospelými jedincami musia opustiť telo buď s výkalmi, alebo (v prípade červov) na koži v blízkosti konečníka, do vonkajšieho prostredia, do pôdy a až potom, keď dozrievajú mimo ľudského tela a znova doň vstupujú. , začnú sa aktivizovať a parazitovať.

Príznaky červov

ochorenia z helmintiázy

Vývoj helmintiázy sa zvyčajne vyskytuje v dvoch štádiách: akútna - od dvoch, troch týždňov do dvoch mesiacov a chronická - od niekoľkých mesiacov do mnohých rokov.

Akútne štádium sa zhoduje s časom zavlečenia a vývoja parazita a prejavuje sa najmä imunitnou odpoveďou na cudzie antigény a alergickými reakciami. Príznaky tohto štádia helmintiázy sú podobné, keď sú zavedené rôzne druhy parazitov.

Chronické štádium sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou: v závislosti od umiestnenia červov, ich počtu a životného štýlu sa objavujú poruchy vo fungovaní rôznych orgánov a systémov. Začlenením sa do metabolického systému, konzumáciou látok pre seba potrebných, parazit vedie k poruchám, ktoré sa prejavujú poruchami trávenia a vstrebávania vitamínov, bielkovín, tukov, sacharidov a minerálov. Odpadové produkty červov vedú nielen k potlačeniu normálnej črevnej mikroflóry, ale tiež znižujú imunitu, podporujú rozvoj chronických bakteriálnych infekcií, znižujú účinnosť preventívnych očkovaní.

Zvýšené riziko zhubných nádorov je spojené s negatívnym vplyvom na imunitný systém a zosilnenými procesmi bunkového delenia (regenerácie) v poškodených tkanivách.

Prvé príznaky vývoja helmintiázy sa môžu objaviť od 2-3 dní (s ascariázou) do 1, 5 roka (s filariázou). Najčastejšie je toto obdobie 2-3 týždne. Na začiatku ochorenia sa objavujú kožné vyrážky, zväčšené lymfatické uzliny, zväčšená pečeň a slezina, bolesti svalov a kĺbov. Niektoré helmintiázy sa vyznačujú špecifickými príznakmi, ako je žltačka pri opisthorchiáze (zápal pečene) alebo horúčka, bolesť svalov, opuch tváre a očných viečok pri trichinóze.

V chronickej fáze sa prítomnosť jednotlivých exemplárov červov vyskytuje prakticky bez akýchkoľvek príznakov, výnimkou môže byť prítomnosť veľkých exemplárov, napríklad pásomníc a škrkaviek. V prípade rozšírenejšej infekcie príznaky helmintových infekcií pozostávajú z porúch trávenia (nevoľnosť, nadúvanie, bolesti brucha, riedka stolica) a niektorých špecifických príznakov. Napríklad pri enterobiáze je to svrbenie v konečníku, ktoré sa zintenzívňuje večer a v noci.

Pri trichocefalóze ide o hemoragickú (s hemoragiami) kolitídu. S ankylostomikou - anémia z nedostatku železa. Pri ascariáze môže dôjsť k mechanickej obštrukcii čriev a žlčových ciest. Pri helmintiáze s poškodením pečene sa vyvíja chronická hepatitída a zápal žlčových ciest (cholecystitída, cholangitída).

Zvláštne miesto zaujímajú helmintiázy s vývojom cýst (kvapalné útvary v membráne): echinokokóza, alveokokóza, cysticerkóza. Ani veľké cysty sa nemusia nijako prejaviť, ale ich hnisanie alebo prasknutie vedie k závažným následkom ako: anafylaktický šok, zápal pobrušnice, hnisavá pleuristika. Helmintiáza môže byť sprevádzaná príznakmi vegetatívno-vaskulárnej asténie a neurotických stavov. Pozrime sa podrobnejšie na najbežnejšie špeciálne prípady helmintiázy.

Diagnóza červov. Liečba červami

diagnostika helmintickej infekcie

Pri enterobiáze je hlavnou podmienkou úspešnej liečby súčasné odčervenie všetkých členov rodiny (prípadne detského kolektívu), prísne hygienické opatrenia a opakované podávanie liekov 10-14 dní po prvom.

Ľudové prostriedky na liečbu červov

Medzi tradičné metódy liečby patria liečivé rastliny, ktoré majú antihelmintické a laxatívne účinky. Už v dávnych dobách liečitelia odporúčali používať šťavu z elecampanu a skorocelu na vyháňanie červov. Mrkva a mrkvová šťava majú aj antihelmintické účinky. V receptoch tradičnej medicíny často nájdete vlašské orechy, granátové jablká, mätu a ešte častejšie cesnak vo forme výživovej zložky alebo klystírov. Odvar z paliny sa užíva vo forme klystírov alebo ústne. Tekvicové semená sú oficiálnym liekom uznávaným liekom na červy. V ľudovom liečiteľstve sa používanie liečivých rastlín často kombinuje so slanými laxatívami. Hoci účinok liečivých rastlín nie je taký vysoký, môžu dobre slúžiť ako profylaxia alebo doplnok k tradičnej liečbe helmintiáz.

Komplikácie helmintiáz

Komplikácie helmintiázy sú spojené predovšetkým s mechanickým účinkom parazita na orgán, deštrukcia tkaniva niekedy vedie k fatálnej dysfunkcii postihnutého orgánu. Pridanie bakteriálnych infekcií v miestach mechanického poškodenia je častou komplikáciou, ktorá maskuje prítomnosť parazita v tele. Ovplyvniteľným ľuďom môže pohľad na parazita (napríklad pri vypudení) spôsobiť vážnu psychickú traumu vyžadujúcu dlhodobú rehabilitačnú liečbu.

Prevencia červov

Obsahuje včasnú identifikáciu a ošetrenie chorých ľudí a zvierat, dodržiavanie opatrení osobnej hygieny (umývanie rúk pred jedlom, dôkladné umývanie potravín, starostlivé tepelné ošetrenie potravín, najmä mäsa a rýb).

FAQ

Aké príznaky môžu naznačovať prítomnosť červov u človeka?

Príznaky červov môžu zahŕňať neustálu únavu, stratu chuti do jedla, chudnutie, bolesť brucha, svrbenie v análnej oblasti a tráviace problémy, ako je hnačka alebo zápcha.

Ako môžete zistiť, či má človek červy?

Ak chcete zistiť prítomnosť červov u osoby, môžete vykonať test stolice na vajíčka červov alebo urobiť krvný test na prítomnosť protilátok proti červom. Lekár môže tiež predpísať ultrazvuk alebo iné diagnostické postupy na potvrdenie diagnózy.

Aké opatrenia možno prijať, aby sa zabránilo infekcii červami?

Aby ste predišli infekcii červami, odporúča sa pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou, najmä pred jedlom a po použití toalety. Mali by ste sa tiež vyhýbať kontaktu s kontaminovanou pôdou alebo vodou, piť iba čistú pitnú vodu a správne variť jedlo, aby ste zničili prípadné vajíčka červov.

Užitočné rady

Tip #1

Venujte pozornosť zmenám chuti do jedla a hmotnosti. Ak vy alebo vaše dieťa pociťujete neustály hlad alebo naopak stratu chuti do jedla, môže to byť príznakom helmintickej infekcie.

Tip č. 2

Venujte pozornosť stavu pokožky a vlasov. Ak sa u vás alebo u vášho dieťaťa objavia vyrážky, svrbenie alebo zmeny v štruktúre vlasov (napríklad lámavosť alebo vypadávanie vlasov), môže to byť spôsobené prítomnosťou červov.

Tip č. 3

Venujte pozornosť fungovaniu gastrointestinálneho traktu. Ak vy alebo vaše dieťa často pociťujete bolesť brucha, zápchu alebo hnačku, môže to byť spôsobené infekciou červami.