Červy pod mikroskopom: ako vyzerajú ich vajíčka a samotné parazity

vajíčka červov pod mikroskopom

Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku, ako vyzerajú vajíčka červov, pretože prípady infekcie parazitmi nie sú nezvyčajné. K napadnutiu zvyčajne dochádza vstupom vajíčok červov do ľudského tela. To sa môže stať špinavými rukami, jedlom a kontaktom s výkalmi a chlpmi domácich zvierat. V prípade podozrenia na infekciu parazitmi sa človek pokúša samostatne odhaliť vajíčka červov v stolici. Vajíčka však nie je možné vidieť voľným okom, sú mikroskopické a dajú sa zistiť iba pri analýze stolice.

Zamorenie škrkavkami

K infekcii škrkavkami dochádza pri konzumácii neumytej zeleniny a ovocia, zle vyprážaného mäsa a rýb. Zamorenie cez špinavé ruky je možné, najmä u detí. Biotopom červa je ľudské črevo

Vajíčka Ascaris možno vidieť iba pod mikroskopom. Majú veľmi malú veľkosť (asi 0, 07 mm). Dospelé červy sú tiež veľmi ťažko viditeľné vo výkaloch. Až po užití anthelmintických liekov vychádzajú z čriev častice mŕtvych červov. Vyzerajú ako priesvitné predĺžené inklúzie.

Iba mikroskopické vyšetrenie stolice pomôže určiť prítomnosť vajíčok škrkavky. Vajcia sú žlté útvary so škrupinou pokrytou tuberkulami. Niekedy je embryo viditeľné v oplodnených vajíčkach. Sú veľmi odolné voči vplyvom prostredia a mimo ľudského tela môžu existovať dlhé roky.

Vajcia Ascaris

Keďže je veľmi ťažké odhaliť stopy prítomnosti škrkaviek v tele, mali by ste si uvedomiť príznaky invázie: náhle zvýšenie telesnej teploty;

 • kožné vyrážky;
 • dusenie a kašeľ (niekedy s krvou);
 • svalové kŕče;
 • bolesť kĺbov.

Tieto prejavy sú spojené s účinkom alergénu škrkavky na telo. Ak sa takéto príznaky zistia, je potrebné vykonať test stolice na vajíčka červov.

Kam ísť, ak máte podozrenie na červy?

Ak máte podozrenie na helminthickú inváziu, musíte sa dohodnúť na stretnutí s odborníkom na infekčné ochorenia. V počiatočných štádiách nemá helmintiáza špecifické príznaky, takže je dosť ťažké mať podozrenie, že vy alebo váš blízky máte červy. Pacient sa spravidla sťažuje na miernu nevoľnosť: poruchy trávenia, bolesti hlavy, apatia.

Ak príznaky neustúpia do týždňa alebo sa stav pravidelne vracia (napríklad raz za 3-4 mesiace sa necítite dobre), mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Útoky na zlý zdravotný stav môžu byť spojené s migráciou parazitov.

Pinworm infekcia

Pinworms sa môže nakaziť náhodným kontaktom s chorým človekom (prostredníctvom spoločných predmetov, trasením rúk). Ľudia sa často nakazia mačkami a psami; vajíčka červov žijú na srsti domácich zvierat. Na túto chorobu sú obzvlášť náchylné deti. Dieťa sa môže týmito parazitmi nakaziť v škôlke alebo od zvierat. Vajíčka červov možno nájsť na akýchkoľvek predmetoch, s ktorými pacient prišiel do kontaktu. Môžu sa nachádzať pod nechtami, na hračkách, posteľnej bielizni a spodnej bielizni. Preto je veľmi ľahké sa nakaziť pinworms.

Pinworm vajcia

Pinworms vedú k rozvoju ochorenia nazývaného enterobiáza. Príznaky napadnutia sú nasledovné:

 • svrbenie v oblasti rektálneho vývodu;
 • hnačka;
 • nevoľnosť;
 • náhla strata hmotnosti;
 • plynatosť.

Vajíčka Pinworm sa nevylučujú výkalmi. Parazity sa množia v análnej oblasti, kde kladú vajíčka, čo spôsobuje svrbenie. Na zistenie prítomnosti týchto červov v tele sa vykoná zoškrabanie z kože konečníka a vykoná sa mikroskopické vyšetrenie odobratého materiálu. Takáto analýza sa zvyčajne vyžaduje pri zápise dieťaťa do materskej školy. Škrabanie sa odoberá ráno pred umývaním dieťaťa, aby sa nezmyli vajíčka parazitov. Vykonajte trojitú analýzu počas niekoľkých dní. Vajíčka červca pod mikroskopom vyzerajú ako podlhovasté častice bielej obilniny.

Dospelí pinworms možno nájsť v stolici detí a dospelých. Sú to malé biele červy dlhé asi 0, 5-1 cm, jeden koniec ich tela je špicatý.

Ľudové lieky na helminty

Pri difylobotriáze by sa ľudové lieky mali používať až po konzultácii s lekárom. Nemali by nahrádzať medikamentóznu liečbu, ale môžu ju len dopĺňať. Najčastejšie sa používa recept s tekvicovými semienkami.

Tekvicové semienka majú škodlivý účinok na mnohé helminty, vrátane pásomníc. Obsahujú cucurbitin, látku, ktorá ničí parazity. Semená sa rozomelú mlynčekom na kávu alebo mixérom a potom sa zriedia vodou na pastu. Pre dospelých budete potrebovať 300 g semien a pre deti - od 50 do 100 g Pripravený výrobok sa konzumuje ráno na lačný žalúdok po dobu 1 hodiny. Potom by ste nemali raňajkovať. Po 3 hodinách musíte užiť preháňadlo a po ďalších 30 minútach urobiť klystír.

Keď sa parazit dostane do výkalov, treba ho vyšetriť. Mali by ste venovať pozornosť tomu, či je na jednom konci jeho tela hlava. Ak tam nie je, znamená to, že vyšli iba segmenty a parazit bude môcť znovu dorásť do tela a uvoľniť vajíčka. V tomto prípade sa musí priebeh liečby zopakovať.

Tenkohlavce

Tento druh parazita je v centrálnej zóne našej krajiny pomerne zriedkavý. Whipworms často žijú v južných oblastiach, pretože vajíčka tohto červa milujú teplo. Väčšina infekcií sa pozoruje vo vidieckych oblastiach.

Vajcia bičíkovcov žijú v pôde. K napadnutiu dochádza cez ruky, kontaminované častice pôdy a zle umytú zeleninu a ovocie.

V dôsledku infekcie vzniká ochorenie - trichocefalóza. Bičíkovec parazituje v črevách. Tento červ spôsobuje anémiu, keďže sa živí ľudskou krvou, a silné bolesti brucha.

Vajcia bičíka

Vajíčka parazita sa vylučujú výkalmi, ale sú veľmi malé a nemožno ich vždy vidieť ani pod mikroskopom. Iba pri veľmi silnom napadnutí je možné zistiť vajíčka v teste stolice. Majú tvar suda a majú hnedožltú farbu. Na oboch stranách vajíčka sú otvory.

Ako vyzerajú červy vo výkaloch? Je veľmi ťažké ich odhaliť živé vo výkaloch, pretože bičíkovci nemôžu žiť dlho mimo ľudského tela. Iba pri antihelmintickej terapii si môžete všimnúť mŕtve biele červy vo výkaloch.

Na diagnostiku trichuriázy sa rektum a sigmoidálne hrubé črevo vyšetrujú špeciálnym zariadením (sigmoidoskopia). Týmto spôsobom sa zisťujú akumulácie parazitov v črevách. Liečba napadnutia trvá dlho, pretože vajíčka bičíkovcov sú chránené hustou škrupinou.

Diagnóza helmintiáz

Pri diagnostikovaní mnohých helmintových infekcií sa najskôr vykoná vyšetrenie stolice. Ak nájdete čierne bodky v stolici alebo biele červy vo výkaloch, tento test by ste mali urobiť čo najskôr.

Indikáciou pre koprogram však nie sú len výkaly s čiernymi bodkami. Často aj okom neviditeľné vajíčka sa dajú ľahko identifikovať pod mikroskopom. Presnejšia diagnostika výkalov detekciou častíc hlístovej DNA sa vykonáva pomocou techniky PCR.

Ak má človek v stolici veľa čiernych škvŕn, ďalšie diagnostické metódy zahŕňajú:

 • Škrabanie z oblasti blízko konečníka;
 • Krvné testy pomocou ELISA, PCR, RNGA a iných metód;
 • Nezabudnite urobiť biochémiu krvi a CBC;
 • Na identifikáciu lokalizácie parazitov sa v niektorých prípadoch vykonáva ultrazvuk, MRI a CT;
 • Na diagnostiku migračného štádia helmintov je indikované röntgenové vyšetrenie.

Pri určitých formách helmintiáz je možné vykonať vyšetrenie spúta, rektálneho hlienu, moču a obsahu žlčníka. Na diagnostiku sa niekedy používa aj endoskopické vyšetrenie.

Trichinella

Ide o jeden z najnebezpečnejších druhov škrkaviek. Trichinella parazituje vo svaloch človeka. Silné zamorenie niekedy vedie k smrti.

Trichinella sa do tela dostáva konzumáciou zle spracovaného mäsa z divých a domácich zvierat. Červy sa ničia len pri veľmi vysokých teplotách (asi 80°C). Červy možno nájsť v solenom alebo údenom mäse, takáto úprava nezabije ich larvy.

Možná infekcia z nedostatočne tepelne upraveného mäsa

Vajcia parazitov sa v ľudskom tele nedajú zistiť. Samica Trichinella nosí vajíčka vo svojom tele a potom sa narodí larva. Ide o červy, ktoré sa rozmnožujú ovoviviparne. Nie je možné zistiť Trichinella vo výkaloch. Novorodené larvy okamžite vstupujú do krvi a lymfy a obchádzajú črevá. Larvy rýchlo umierajú vo výkaloch.

Zvyčajne je choroba diagnostikovaná, keď sa parazitovi podarilo dostať do svalov. V tomto prípade je človek obťažovaný nasledujúcimi príznakmi: bolesť svalov;

 • opuch;
 • febrilný stav (vysoká teplota, bolesti, malátnosť);
 • nepravidelné pohyby čriev so zápchou alebo hnačkou.

Na zistenie invázie sa vykoná krvný test so sérologickým testom. Toto je jediná metóda na zistenie trichinel v tele.

Článok pre pacientov s lekárom diagnostikovaným ochorením. Nenahrádza návštevu lekára a nemožno ho použiť na samodiagnostiku.

Široká pásomnica

Ľudské telo obsahuje len nezrelé vajíčka pásomníc. Vylučujú sa stolicou a dostávajú sa do vonkajšieho prostredia. S neupravenou odpadovou vodou končia vajcia vo vodných útvaroch a tam sa začínajú rozvíjať. Najprv skončia v tele sladkovodných kôrovcov. Ryby z nádrží sa pri konzumácii malých kôrovcov infikujú pásomnicou. A človek dostane helmintickú infekciu, keď jedí zle vyprážané, infikované ryby zo sladkovodných telies alebo surový kaviár zo šťuky.

Široké vajíčka pásomnice

Vyskytuje sa choroba diphyllobotriasis, ktorá sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi: bolesť v brušnej dutine;

 • nevoľnosť a zvracanie;
 • problémy s črevom (zápcha alebo hnačka);
 • strata chuti do jedla alebo nadmerný hlad.

Ako vyzerajú helminty z triedy pásomníc? Ide o veľkého parazita, ktorý môže dosiahnuť dĺžku 10 m. Vo výkaloch sa nachádzajú iba jednotlivé živé časti (segmenty) červa, ktoré vyzerajú ako dlhé (od 30 cm do 3 m) biele stuhy. Mali by sa vybrať zo stolice pinzetou, preniesť do čistej nádoby a odniesť na analýzu k parazitológovi alebo infektológovi.

Mikroskopické vyšetrenie stolice môže odhaliť vajíčka pásomníc. Ich veľkosť je asi 0, 07 mm. Vajíčka vyzerajú ako žltkasté útvary oválneho tvaru pokryté hrubou škrupinou. Jeden koniec vajíčka je pokrytý čiapočkou a druhý koniec vydutím.

Larvy červov sa môžu vylučovať výkalmi, ale nie sú nebezpečné. Diphyllobotriasis sa nemôže nakaziť od infikovanej osoby alebo zvieraťa. K napadnutiu dochádza výlučne konzumáciou rýb.

Škody na tele

Keď sa široká pásomnica dostane do čriev, rozvinie sa choroba diphyllobotriasis. Helminth primárne ovplyvňuje gastrointestinálny trakt. Na stenách čriev, kde sa červ uchytí, sa tvoria zápaly a vredy. Ak v tele nie je jeden, ale viacero parazitov, môžu upchať lúmen čreva, čo má za následok obštrukciu. Helminth neustále dráždi steny gastrointestinálneho traktu, čo vedie k poruchám v tráviacich procesoch. Navyše otravuje ľudský organizmus odpadovými látkami, čo spôsobuje alergie. Keď parazit zostáva v tele dlhší čas, vzniká ťažká anémia a nedostatok vitamínu B12.

Hovädzia a bravčová pásomnica

Ľudia sa týmito druhmi parazitov nakazia konzumáciou nekvalitne spracovaného mäsa z domácich zvierat. Segmenty červov sa vylučujú vo výkaloch pacienta. Vo vonkajšom prostredí sa segmenty pohybujú pôdou a vo vnútri kladú vajíčka s larvami. Tieto vajíčka potom prehltnú domáce zvieratá. Keď človek zje kontaminované hovädzie alebo bravčové mäso, nakazí sa hovädzou alebo bravčovou pásomnicou. Aby ste zabili pásomnice, musíte mäso variť alebo smažiť aspoň 30 minút.

Býčia pásomnica

Hovädzí pásomnica spôsobuje taeniahrynchiázu a bravčová pásomnica spôsobuje taeniaózu. Príznaky týchto ochorení sú podobné: bolesť brucha;

 • neustály pocit hladu;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • slabosť;
 • strata váhy;
 • hnačka;
 • svrbenie v análnej oblasti, keď segmenty vychádzajú.

Červy v stolici pacienta sú vo forme segmentov. Vyzerajú ako svetlé pruhy dlhé asi 1-2 cm. Segmenty pásomnice bravčovej sú dlhšie a pozostávajú z 3 segmentov.

Pri analýze stolice sa zisťujú vajíčka pásomníc (onkosféry). Sú to okrúhle útvary s hustou škrupinou, vo vnútri ktorej je embryo.

Infekcia bravčovou pásomnicou je možná cez špinavé ruky, bez medzihostiteľa. Segmenty vylučované vo výkaloch pacienta sú nebezpečné. Do ľudského tela sa môžu dostať z kontaminovanej pôdy. V tomto prípade sa v ľudskom tele premnožia larvy pásomnice bravčovej a spôsobia vážne ochorenie – cysticerkózu. Toto je veľmi nebezpečná invázia. Larvy sa dostávajú do mozgu, miechy, očí, srdca a pľúc a spôsobujú vážne poškodenie. Pri cysticerkóze sa segmenty a vajíčka nevylučujú výkalmi. Ochorenie sa dá zistiť len sérologickým vyšetrením krvi a rozborom likvoru.

Klasifikácia

Moderná medicína klasifikuje červy, ktoré parazitujú v ľudskom tele nasledovne: Luminal. Takéto červy žijú v črevnom lúmene. Patria sem pásomnica široká, pásomnica trpasličí a býčia, hákovitá, háďatka, vretenica, škrkavka atď.

Tkanina. Takéto červy si za svoje prostredie vyberajú svalové a pľúcne tkanivá, ako aj orgány, ako je pankreas, pečeň, mozog atď.

V závislosti od toho, kde sú presne lokalizované tkanivové helminty, môže mať invázia tieto názvy:

 • Filarióza. Parazity žijú v lymfatických uzlinách
 • Cysticerkóza. Oblasť mozgu ovplyvnená helmintmi
 • Echinokokóza. V pečeni je diagnostikovaná helmintická invázia
 • paragonimiáza. Parazity žijú v pľúcach

Flukes

Z červov triedy motolic sa u ľudí najčastejšie vyskytuje motolica mačacia (pečeňová motolice). Biotopom vajíčok červov je sladká voda. Odtiaľ sa parazit dostane do tela mäkkýšov a potom do rýb. Mačky a ľudia sa nakazia motolicou konzumáciou zle spracovaných sladkovodných rýb, ako aj kontaminovanou vodou. Chorá mačka nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí.

Burbotová pečeň s parazitmi

Najčastejšie sú infikované ryby z čeľade kaprovitých. Solenie alebo fajčenie nevedie k smrti parazita. Vyžaduje sa pomerne dlhé tepelné spracovanie produktu. Motolicou sa môžete nakaziť náhodným prehltnutím vody z rybníka alebo rieky. Sú známe prípady invázie po polievaní záhonov kontaminovanou vodou.

Motolice mačacia napáda pečeň. V brušnej dutine na pravej strane je bolesť, nevoľnosť, vracanie, horúčka. Pri lekárskej prehliadke sa zistí zväčšenie orgánu.

Dospelé červy sa nevylučujú výkalmi. Ako vyzerajú vajíčka červov pod mikroskopom? Pri skúmaní stolice môžete vidieť priehľadné ovály so zlatou škrupinou. Na jednej strane vajíčka je zátka, ktorá sa otvorí, keď sa larva vyliahne. Na diagnostické účely sa dodatočne vykonáva krvný test na protilátky alebo enzýmový imunosorbent.

Ako zistiť, či existujú červy?

Je nemožné nezávisle určiť prítomnosť helminthickej invázie. V počiatočných štádiách môže byť ochorenie prakticky asymptomatické. Pacient nepociťuje bolesť, imunitný systém dokáže po určitú dobu potlačiť patogénne účinky toxínov a alergénov. Exacerbácia spravidla začína v období migrácie lariev alebo so zvýšením počtu červov. Čím silnejšie je napadnutie (t. j. čím viac parazitov), tým viac príznakov sa objavuje.

Nebezpečný je však asymptomatický priebeh invázie – pacient infikuje ostatných, jeho zdravotný stav sa postupne zhoršuje. Na zistenie choroby je potrebné pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenie v nemocnici. V rámci prevencie terapeut predpisuje testy na červy aspoň raz ročne. Ak žijete v endemickom regióne - raz za šesť mesiacov.

Čo je možné vidieť voľným okom?

Keďže niektoré parazity majú veľmi malú veľkosť, nie je možné vo všetkých prípadoch zistiť ich prítomnosť v organizme len podľa prítomnosti vajíčok v stolici. Niektoré parazity sú mikroskopické a žijú skryté v tele bez toho, aby prezrádzali svoju prítomnosť. Okrem toho nie sú vždy lokalizované v črevách a sú schopné migrovať po celom tele. Preto sa na diagnostiku parazitárnych infekcií uchyľujú k sérologickým testom, ktoré sú založené na imunitnej reakcii antigén-protilátka.

Všetky parazity vyzerajú inak, majú svoje špecifické vývojové cykly, rôzne príznaky napadnutia a rozdiely v liečebných režimoch. Existuje však niekoľko príznakov, ktoré môžu naznačovať parazitickú infekciu u osoby:

 • rýchla strata hmotnosti;
 • porucha čriev: hnačka nahrádza zápchu;
 • intenzívne svrbenie v konečníku;
 • kožné vyrážky neznámej etiológie;
 • bolesť brucha;
 • plynatosť;
 • strata chuti do jedla;
 • nevysvetliteľná túžba po sladkostiach;
 • niekedy nekontrolovateľná chuť do jedla u dospelých;
 • časté prechladnutia v dôsledku zníženia obranyschopnosti tela.