Červy

Červy - vedecky "helminty" - parazity v ľudskom tele. Existuje 200 známych druhov ľudských parazitov. Majú svoju štruktúru, symptómy, spôsob prenikania do tela. Parazity sa delia na bio-, geo-, kontaktné helminty.

Klasifikácia zdroja:

 • Biohelminty. Predstavujú parazity, ktoré menia „hostiteľov". Od hmyzu, mäkkýšov, až po býkov a ľudí. Zástupcovia: pásomnice - hovädzie, bravčové, echinokoky.
 • Geohelminty. Skombinujte červy s jedným „hostiteľom". Škrkavky, bičíkovce, nekator – najznámejšie červy.
 • Kontaktovať helmintov. Rozdiel medzi kontaktnými helmintmi v jednoduchosti infekcie pri použití predmetov pre pacienta. Pinworms sú jasným predstaviteľom, bežným typom helmintov.
odrody červov v ľudskom tele

Bežné typy helmintov u ľudí

Liečba helmintiázy zahŕňa znalosť typov ľudských červov. Farba červov je od bielej po červenkastú, hnedú. Existujú priehľadné červy - ťažko diagnostikovateľné.

Okrúhle červy

Škrkavky sú typom červov s okrúhlym prierezom, podobne ako dážďovky. Zástupcovia:

 1. Škrkavky sú parazitický červ, ktorý žije v tenkom čreve, dosahuje dĺžku 40 cm. Priemerná dĺžka života škrkavky je 1 rok. Červy prechádzajú dlhou vývojovou cestou, počnúc črevami, pľúcami, vývojom vajíčka na larvu v zemi a opäť vstupom do čreva. Škrkavky sa vyskytujú u ľudí a zvierat. Človek nie je infikovaný zvieracími škrkavkami.
 2. Pinworms sú najjednoduchšie biele parazity s veľkosťou 0, 3-1, 2 cm. Nakazia sa trasením rúk, spodnej bielizne, vdýchnutím prachu, vajíčkami ascaris. Život pinworms je krátky - maximálne 2 mesiace. Pinworms sa často objavujú u detí.
 3. Trichinella je parazit, 0, 4 cm dlhý. Zdrojom napadnutia je surové bravčové mäso infikované larvami. Liečba trichinelózy je náročná úloha. Človek sa môže zbaviť červov len čiastočne. Dôvodom je zvláštnosť ich života. Dospelí jedinci Trichinella sa pária v črevách a umierajú. Vajíčka z čriev sa dostávajú do svalov, kde sa nachádzajú a môžu parazitovať roky.
 4. Vlasoglava je zástupca škrkaviek, dlhý 3 cm, obývajúci hrubé črevo. Helminty sa lepia na črevnú stenu, sajú krv. Životnosť bičíkovcov je 5 rokov.
červy v ľudskom tele

Pásomnice

Páskové parazity získali meno kvôli zvláštnostiam štruktúry tela, ktorá vyzerá ako páska. Ploskačka môže dorásť až do veľkosti 20 m.

 1. Pásomnica hovädzia je veľký červ dlhý 10 m, príčinami infekcie je nedostatočné prepečenie hovädzieho mäsa. Ak je v mäse vajíčko pásomnice, dôjde k infekcii.
 2. Bravčová pásomnica je podobná pásomnici hovädzej, len je 5-krát kratšia. Zdrojom nákazy je bravčové mäso.
 3. Pásomnica široká – dospelý helmint dosahuje dĺžku 15 m. Pásomnicou sa môžete nakaziť z rýb, ktoré žijú v sladkovodných prameňoch.
 4. Echinokok je označovaný za najnebezpečnejší. Schopnosť preniknúť do pečene spôsobuje echinokokové cysty. Nosiči dospelých psov, mačiek. Dĺžka - 4 cm. Invázia nastáva pomocou špinavých kľučiek dverí, záchodových sedadiel.

Prísavky

Skupina dostala svoje meno podľa spôsobu, akým parazituje u ľudí.

 • Moruša sibírska je v priemere 1 cm dlhá, požitie vyvoláva konzumácia tepelne nespracovaných, nesolených rýb. Parazituje v ľudskom žlčníku.
 • Fasciola parazituje v žlčníku, má dĺžku až 7 cm. Cesta infekcie je surová voda.

Spôsoby napadnutia parazitmi

Ľudia, ktorí sa doma nestarajú o hygienu a čistotu, môžu dostať helmintiázu. Pod ranou padá "čistota", kŕčovito umývanie rúk po ulici, dôkladné vyprážanie mäsa. V závislosti od typu helmintu sa infekcia vyskytuje rôznymi spôsobmi.

 • Orálne-fekálne - vajíčka helmintov vstupujú cez ústa.
 • Kontakt - metóda je bežná pri infikovaní pinworms. Helminty kladú vajíčka na konečník, čo spôsobuje svrbenie, kefovanie inseminuje ruky. Neumytými rukami nakazený prenáša vajíčka na predmety, kľučky dverí a pod.
 • Cez vodu. Surová voda je miestom, kde žijú zdraviu nebezpečné larvy helmintov (fasciola).
 • Prostredníctvom pôdy - piesku je pôda infikovaná vajíčkami helmintov. Stojí za to sledovať dĺžku nechtov, ak musíte kopať v zemi, dôkladne si umyte ruky. Vajcia môžu byť prijaté prostredníctvom neumytých potravín.

Môžete sa nakaziť uhryznutím hmyzom - pomerne zriedkavý prípad.

Príznaky helmintiázy

Prvé príznaky sa objavia, keď helmintiáza dosiahne svoj vrchol. Symptómy sa objavujú v závislosti od typu červa.

Prudký pokles hmotnosti, vychudnutý vzhľad, bolesti tela, bledosť kože a svrbenie v konečníku sú jednoznačnými príznakmi invázie.

Poruchy žalúdočného traktu: vracanie, hnačka, nevoľnosť, hnačka a plynatosť, bolesť brucha pri pupku - znak prítomnosti helmintov lokalizovaných v črevách.

bolesť brucha s červami

Prejav vyrážok, lámavosti nechtov a vlasov je nepriamy, ale indikátor infekcie. S červami v tele dospelého, dieťaťa, dochádza k intoxikácii s odpadom červov. Telo zvyčajne vníma ľudské proteíny ako alergény, čo spôsobuje kožné vyrážky. Choroby ako alergická rinitída alebo žihľavka, bronchiálna astma sú helmintickým príznakom.

Pretrvávajúca bolesť hlavy je príznakom červov. V prípadoch, keď nie je možné stanoviť diagnózu, príčinu bolesti hlavy, lieky proti bolesti nepomáhajú.

Zníženie imunity, imunitná odpoveď naznačuje jasné oslabenie tela, ktoré sa objavuje pri helmintiáze. Stomatitída, sinusitída, sinusitída, vaginóza - prinútia vás premýšľať o prevencii helmintov. Všetky druhy chorôb môžu predbehnúť ľudské telo.

Na prítomnosť červov poukazujú choroby, ktoré sú dlhodobo neliečiteľné. Orgán porazený červami nereaguje na liečbu.

Diagnostika helminthickej invázie

Diagnostika, liečba - to by malo byť zverené odborníkom. Lekár infekčnej choroby, ktorý diagnostikuje helmintiázy, bude schopný vyvodiť správne závery. Infekcionisti budú schopní pochopiť a určiť príčinu ochorenia, lokalizáciu a predpísať liečbu.

Parazity žijú v črevách, orgánoch a tkanivách. Diagnostika samostatnej oblasti nepomôže obnoviť obraz. V závislosti od postihnutého orgánu, tkaniva závisí účel liečby.

Pre úplnú diagnózu sa oplatí vykonať úplné vyšetrenie tela: röntgenové lúče, odber na analýzu výkalov, moču, spúta z pľúc, škrabanie z konečníka, škrabanie pupka, vagíny (pre dievčatá), krvi.

rádiografia na škrkavky v tele

Pomocou röntgenového žiarenia vidia možný pohyb červov v pľúcach - ascaris. V krvi vysoký počet eozinofilov naznačuje prítomnosť helmintov. Analýza stolice sa kontroluje na prítomnosť vajíčok červov. Je ľahké predpísať liečbu červov. Spúta sa odoberá na kontrolu prítomnosti lariev ascaris atď.

Ak dôjde k takémuto incidentu, že sa objavili helminty, stojí za to okamžite začať terapiu.

Liečba

Po kompletnej diagnóze, v prítomnosti helmintov, je predpísaná liečba - lieky, ľudové alebo komplexné. Je skutočné liečiť červy. Nehoja sa dlho, ale všetko závisí od závažnosti invázie.

Lekárenské prípravky

Účinnejším riešením pre helminty sú lieky. Po liečbe helmintiázy sa výskyt červov u ľudí znižuje s podmienkou osobnej hygieny.

Chemoterapeutické lieky sa používajú na odstránenie parazitov z tela. Tu sú najvhodnejšie. Zaoberajú sa ovplyvňovaním bioštruktúry, bioprocesov parazita. Porušením práce a paralyzovaním červov sa tablety vyrovnávajú s úlohou a červy sa vylučujú z tela vo výkaloch.

Dávkovanie, časový interval a lieky predpisuje lekár. V tomto prípade bude choroba červa eliminovaná.

Ľudové spôsoby

Príroda je pestrá – existuje mnoho spôsobov, ako sa uzdraviť. Boj proti červom má dlhé korene. Tradičná medicína je vhodná pre tých, ktorí majú nejaký druh kontraindikácií, alergické reakcie na lieky.

Hlavná sada bylín, produkty antihelmintík: vlašské orechy, tekvicové semienka, cesnak, palina, tansy.

Rastlina palina pomôže, ak sa objavia červy. Na pásomnicu, škrkavku je účinná tinktúra paliny. Tekvicové semienka, cesnak sa jedia jednoducho, bez dodatočného spracovania. Tansy, podobne ako palina, sa vylúhuje a potom sa používa. Tieto prostriedky môžu byť použité ako anthelmintikum alebo ako profylaktické činidlo.

Po takomto ošetrení červy opúšťajú telo.

Prevencia helmintov

Ak nie sú žiadne príznaky infekcie, ale pravdepodobnosť výskytu je desivá, stojí za to vykonať prevenciu. Najúspešnejší je liek. Pokiaľ ide o svojpomoc, môžete to urobiť bez tabletiek.

Ak chcete vykonať prevenciu, musíte pochopiť, odkiaľ červy začínajú, ako sa množia. Osobná hygiena je dôležitá, no netreba zabúdať na jedlo. Pri konzumácii sušených rýb alebo sushi, steaku s krvou hrozí, že sa nakazí pásomnicou.

Osobná hygiena, udržiavanie čistoty v domácnosti, domácich miláčikoch, rodinách, jedenie iba tepelne spracovaných potravín, umytej zeleniny, bobúľ, ovocia – vás zachráni pred napadnutím červami.