Aká profylaxia je potrebná na ochranu pred červami?

K dnešnému dňu vedci poznajú asi 400 druhov rôznych helmintov. Sú schopné parazitovať takmer vo všetkých orgánoch a systémoch človeka, čo spôsobuje obrovské množstvo chorôb.

infekcia červami cez špinavé ruky

Červy sa boja čistoty, preto je hlavnou prevenciou dodržiavanie základných hygienických pravidiel

Podľa štatistík parazity obývajú telo každého štvrtého človeka na našej planéte a s nejakým druhom sa aspoň raz za život stretne takmer každý. Prevencia červov zostáva jedným z najpálčivejších problémov modernej medicíny. Akými prostriedkami možno zabrániť prenikaniu parazitov do ľudského tela?

Všeobecné informácie

V závislosti od prostriedkov, ktorými sa vykonáva prevencia helmintických chorôb, môže ísť o tieto typy:

 • bez drog;
 • liečivé alebo tradičné;
 • ľudové prostriedky.

Je ťažké povedať, ktorý z týchto smerov je optimálny v boji proti červom. Všetky sa navzájom dopĺňajú, takže najlepší účinok sa pozoruje iba s integrovaným prístupom.

Nedrogové metódy

Dodržiavaním pomerne jednoduchých pravidiel môžete zabrániť požitiu invazívnych foriem červov do tela. Ten môže vstúpiť do ľudského tela nasledujúcimi spôsobmi:

 • so špinavým jedlom alebo rukami;
 • pri konzumácii jedla, ktoré neprešlo náležitým tepelným spracovaním;
 • pri pití nekvalitnej vody, alebo vody z neoverených zdrojov.
umývanie rúk, aby sa zabránilo červom

Niekoľkokrát denne, po príchode z ulice alebo interakcii s domácimi zvieratami, sa odporúča umyť si ruky mydlom a vodou.

Preto nešpecifická prevencia červov pozostáva z nasledujúcich bodov:

 • dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny;
 • pravidelná výmena bielizne;
 • včasné upratovanie v dome;
 • správna manipulácia s potravinami pred konzumáciou;
 • používanie vody, ktorá spĺňa hygienické a hygienické normy, iba z dôveryhodných zdrojov.

Predpokladá sa, že deti zanedbávajú pravidlá osobnej hygieny. Ale tento jav nie je nezvyčajný pre dospelých. Pravidelné umývanie rúk by malo byť samozrejmosťou pred jedlom, po použití toalety, pri návrate domov z verejných miest. Kľučky, zábradlia, bankovky a všetky druhy povrchov, ktorých sa človek dotýka, môžu byť kontaminované vajíčkami parazitov.

Do tela sa dostávajú cez ústa. Takto sa prenášajú geohelminty - škrkavky, škrkavky, vretenice, nekator, hákovec, črevný úhor. Biohelminty, ktoré na plný vývoj a rozmnožovanie potrebujú medzihostiteľa, sa dostávajú do tela pri konzumácii potravy, ktorá prešla nekvalitnou tepelnou úpravou.

Pre dospelého, ktorý aktívne konzumuje sushi, zle spracované solené a údené ryby, steaky s krvou, sa zvyšuje pravdepodobnosť infekcie pásomnicami. Sú považované za najdlhšie a najnebezpečnejšie zo všetkých helmintov, ktoré môžu obývať ľudské telo.

Pri cestách do exotických krajín si treba dávať veľký pozor a pozor. Na pitie používajte iba balenú vodu. Ak to nie je možné, vodu na pitie a varenie treba prevariť. Môžete použiť špeciálne prípravky určené na čistenie vody. Zeleninu a ovocie dôkladne umyte. Pri jedení miestnych jedál si treba vybrať tie, ktoré prešli dobrým tepelným spracovaním.

mokré čistenie na prevenciu červov

V dome, kde žijú iba dospelí, by sa mokré čistenie malo vykonávať aspoň raz týždenne, v detskej izbe - dvakrát. Plyšové hračky treba vysať, zvyšok vyprať v mydlovej vode.

Domáce zvieratá by mali podstupovať pravidelné prehliadky u veterinára, po ktorých by mali nasledovať lieky proti červom. Ak pacient dodrží tieto odporúčania, je dosť možné, že nebude potrebovať liečbu tabletkami.

Lekárska prevencia

Pokiaľ ide o prevenciu červov pomocou farmakologických liekov, tu sa vedci rozdelili do dvoch veľkých skupín. Tí prví veria, že profylaxia tabletkami je bezpečná, účinná a mala by sa vykonávať pravidelne. Platí to pre dospelých aj deti. Druhá skupina je proti používaniu tabliet na profylaktické účely. Je toho názoru, že užívaním skôr toxických liekov na prevenciu červov si človek viac škodí. Táto taktika je ako strieľať z dela na kŕdeľ vrabcov.

Vzhľadom na to, že tablety proti červom sú stále farmakologické látky, majú určité indikácie a kontraindikácie na použitie a tiež majú množstvo vedľajších účinkov, mali by sa používať iba s vysokou pravdepodobnosťou napadnutia červami. Podozrenie je možné v týchto prípadoch:

 • kontakt s infikovaným pacientom - doma, v škôlke, škole;
 • prítomnosť domácich zvierat, ktoré sú vo voľnom výbehu;
 • prítomnosť klinických príznakov ochorenia s negatívnymi výsledkami laboratórnych testov.

Posledný prípad si zaslúži osobitnú pozornosť. Veľmi často lekári, berúc do úvahy sťažnosti pacienta, majú podozrenie, že má parazity, a výsledky laboratórnych testov zostávajú negatívne. V takýchto prípadoch lekári odporúčajú takzvanú profylaktickú liečbu proti červom. Hlavné príznaky sú:

 • všeobecná slabosť;
 • malátnosť;
 • Podráždenosť;
 • poruchy spánku;
 • problémy s intelektuálnou činnosťou;
 • kožné prejavy neznámeho pôvodu;
 • Anémia z nedostatku železa.

Prítomnosť komplexu týchto symptómov je indikáciou pre vymenovanie tradičného lieku na prevenciu červov.

Ľudové spôsoby

Tradičná medicína ponúka aj množstvo profylaktických prostriedkov proti helmintom. V porovnaní s tradičnou liečbou tabletkami majú ľudové lieky na červy množstvo výhod. V prvom rade sú relatívne bezpečné pre ľudský organizmus. Prevencia a liečba ľudovými prostriedkami proti červom je zriedkavo sprevádzaná nežiaducimi javmi a zvyčajne poskytujú dobrý výsledok.

Relatívna lacnosť ich robí dostupnými absolútnej väčšine obyvateľstva našej krajiny a ich relatívna bezpečnosť umožňuje ich použitie ako profylaktické prostriedky proti červom.

Tansy má paralytický účinok na červy. Je obzvlášť účinný ako profylaktický prostriedok proti červom a škrkavkám. Tieto červy nemajú žiadne úpravy, ktoré by im pomohli zostať v tele. Na prípravu infúzie tansy nalejte lyžicu surovín s pohárom vriacej vody, trvajte jednu hodinu. Potom sa musí infúzia filtrovať a piť v kurze jednu polievkovú lyžicu trikrát denne pred jedlom.

Palina je účinná proti pásomniciam, škrkavkám a lambliam. Na liečbu a prevenciu sa používa alkoholová tinktúra, ktorá sa užíva 20 kvapiek trikrát denne pol hodiny pred jedlom.

Ďalším účinným prostriedkom je granátové jablko. Kôra z jedného ovocia sa zaleje 0, 5 litrom vriacej vody. Výsledný produkt sa musí vypiť do 1, 5 hodiny. Po 3 hodinách musíte užiť laxatívne tablety.

Ako profylaktický prostriedok proti lambliam sa odporúča používať brezový decht. Aby ste to dosiahli, musíte ho vypiť v priebehu 14 dní. Prvý deň sa jedna kvapka dechtu rozpustí v lyžici medu. Potom sa každý deň pridá jedna kvapka, čím sa počet zvýši na osem. Takéto kurzy sa môžu konať nie viac ako raz za šesť mesiacov.

Dve polievkové lyžice tekvicových semien by sa mali zmiešať so šťavou z brusníc. Náprava sa musí vypiť na lačný žalúdok a po troch hodinách užite preháňadlo. Používa sa proti škrkavkám aj pásomniciam.

Odporúčania

Pilulky aj ľudové lieky na liečbu červov by sa mali užívať len pod dohľadom špecialistov. Konečné rozhodnutie o vhodnosti profylaxie proti parazitom musí urobiť ošetrujúci lekár. Bude vás informovať o tom, aké prostriedky proti červom existujú, a pomôže vám vybrať metódu, ktorá bude v každom prípade optimálna.