Mýty a pravdy o červoch – parazitoch v ľudskom tele

Červy sú parazity patriace do skupiny helmintov. Existujúce v tele cicavcov, rýb a ľudí sa živia „hostiteľom", poškodzujú organizmus tým, že znižujú nutričnú hodnotu potravy, vylučujú odpadové látky, znižujú imunitu a zvyšujú náchylnosť na alergény. Počas histórie boja proti helmintiázam ľudstvo vynašlo mnoho metód liečby. Zvažujeme účinnosť týchto metód, účinok prevencie vo forme pravidelného príjmu piluliek na červy a oddeľujeme pravdu od fikcie.

Červy: zdraviu škodlivé parazity

liečba parazitmi lekárom

Hoci v prírode existujú symbiontné parazity, ktoré existujú na úkor hostiteľa, ale prinášajú nielen škodu, ale aj úžitok hlavnému telu, červy sú parazity, ktorých prítomnosť v tele výrazne zhoršuje zdravie. Z hľadiska stupňa poškodenia sa helmintiázy porovnávajú s chorobami ako tuberkulóza, ischemická choroba srdca a chronická hnačka.

Červy sú parazity, ktoré aj v počiatočnom štádiu helmintiázy môžu spôsobiť poruchy vo fungovaní tráviaceho systému, imunity a alergických reakcií. S rozvojom choroby, anémie, sa zaznamenávajú rôzne stavy nedostatku v dôsledku konzumácie živín, vitamínov, minerálov helmintmi, ktoré vstupujú do ľudského tela s jedlom.

Do skupiny červov, parazitov, helmintov patria škrkavky, červotoče, háďatká, toxokara. Z hľadiska šírenia helmintiáz sa porovnávajú s infekčnými chorobami, na druhom mieste po chrípke. A prítomnosť helmintov v tele na pozadí akútneho infekčného procesu môže výrazne skomplikovať zotavenie, predĺžiť ochorenie.

Závažné helmintiázy ovplyvňujú aj reprodukčnú funkciu, môžu byť príčinou neplodnosti, pôrodu detí s vývojovými poruchami. Šírenie červov po celom tele sa stáva príčinou zdravotného postihnutia človeka.

Výskyt helmintov sa najčastejšie vysvetľuje nedodržiavaním hygienických pravidiel („choroba špinavých rúk"), kvalitou životných podmienok a znečistením území okolo fariem s chovom hospodárskych zvierat, či už osobných alebo komerčných. Nedodržiavanie sanitárnych a hygienických noriem: spracovanie potravín, rúk, povrchov na verejných miestach vytvára v našich klimatických podmienkach priaznivé prostredie pre rozmnožovanie helmintov a ich prenos z jedného nosiča na druhého.

Deti a starší ľudia sú najviac náchylní na parazitárne ochorenia v dôsledku zníženej imunitnej obrany. Deti si tiež ešte nevytvorili zvyk umývať si ruky, ale je tu inštinkt všetko skúmať ústami, ako aj potreba hrýzť si nechty a cmúľať prsty.

Mýty a realita: o liečbe a prevencii choroby "helmintiáza"

správna výživa pre červy

Za existenciu rôznych "domácich", alternatívnych metód liečby helmintiázy vďačí ľudstvo názoru, že je "hanebné" navštíviť lekára s takouto diagnózou. Preto, keď sa ľudia dozvedeli o prítomnosti červov z výsledkov testov alebo mali podozrenie na helmintiázu sami o sebe všeobecnými príznakmi, často sa snažia vyhnúť konzultácii s odborníkom tým, že si kúpia "tabletky na červy" v lekárňach alebo sa uchýlia k "ľudovým" metódam liečby.

Samodiagnostika je často založená na falošných indikáciách a pokusy o liečbu sú zdraviu škodlivé. Jeden z bežných mýtov hovorí, že nočný bruxizmus, škrípanie zubov vo sne, je nesporným znakom prítomnosti červov v tele, parazitov, ktoré prispievajú k nepokojnému spánku. Táto verzia nenašla žiadne potvrdenie v priebehu vedeckého výskumu, najčastejšie príčinou bruxizmu je stres a dysfunkcie nervového systému. A "liečiť sa na červy" v tomto prípade nedáva žiadny zmysel.

Pozrime sa na niektoré bežné alternatívne techniky používané pri helmintióze.

Konzumácia veľkého množstva zeleniny bohatej na aromatické látky: petržlen, kôpor, zeler, koriander nemá žiadny vplyv na helminty a iné skupiny parazitov žijúcich v tele a na povrchu tela. Rovnakým spôsobom sú helminti ľahostajní k zelenine, ovociu, pomarančovým bobuľám, ktorým sa tiež pripisujú liečivé vlastnosti. Zvýšené množstvo vitamínov dodávaných s veľkým množstvom zeleniny alebo tekvice, rakytníka, mrkvy, tomelu môže na chvíľu zlepšiť celkový stav, ale nevyliečiť helmintiózu. Ale hypervitaminóza a poruchy trávenia u tých, ktorí majú radi túto metódu terapie, sú celkom bežné. Nehovoriac o možnosti ďalšej infekcie pri použití zle umytých bylín: aby ste sa zbavili vajíčok červov, zeleň sa musí pred jedlom niekoľkokrát dôkladne umyť.

Okamžitú úľavu od parazitov sľubujú rôzne druhy výplachov čriev, črevné klystíry citrónovou alebo cesnakovou šťavou. Avšak dutina tenkého čreva, biotop helmintov, nie je k dispozícii pre klystíry a hrnčeky Esmarch. Dôsledkom takejto pseudovedeckej metódy nie je vyliečenie helmintiázy, ale porušenie črevnej mikroflóry pravidelnými klystírmi a v dôsledku toho erózia jej slizničného povrchu pri použití žieravinových štiav.

Nebezpečenstvo samopredpisovania tabliet pre červy

tablety proti červom

Ak ľudové prostriedky nepomáhajú, potom je potrebné uchýliť sa k liekom. Tablety proti červom, lieky, ktoré liečia helmintiázy, sú celkom bežné a voľne sa predávajú v lekárňach.

Je však potrebné pripomenúť, že existuje pomerne veľké množstvo helmintiáz a iných parazitóz a napriek existencii kombinovaných liekov neexistuje jediná „pilulka proti červom". Pre rôzne typy helmintov sa vyrábajú rôzne lieky.

Okrem toho sú lieky na helmintiázu dosť toxické a majú množstvo kontraindikácií, a to tak z hľadiska celkového zdravia, ako aj pre vekové obdobia alebo fyziologické stavy (tehotenstvo v rôznych obdobiach). Výber vhodného lieku vykonáva špecialista, ktorý zohľadňuje všetky faktory, stupeň infekcie. V niektorých prípadoch je potrebný priebeh liečby, ktorý kombinuje niekoľko liekov, ďalšie lieky na podporu tela počas liečby a prevenciu najpravdepodobnejších komplikácií.

Prevencia helmintiázy vo forme pravidelných antiparazitík, ktoré niektorí ľudia, najmä chovatelia domácich zvierat, dodržujú, môže narobiť viac škody ako počiatočné štádium ochorenia. Účinok antihelmintických liekov je založený na otrave parazitmi, ale sú toxické pre ľudí a nemali by sa užívať „pre každý prípad, na prevenciu".