Najjednoduchšie parazity, aké môžu ľudia mať

bolesť brucha v prítomnosti prvokových parazitov

Najjednoduchším parazitom je organizmus, ktorý je prispôsobený na inváziu a pobyt v bunkách a tkanivách iných organizmov. Najjednoduchší paraziti nedokážu žiť v otvorenom prostredí sami ako ostatné prvoky, ale musia napadnúť telo iného organizmu, aby získali ochranu a výživu.

Najjednoduchšie parazity a ich odrody

Najjednoduchšími organizmami sú eukaryotické systémy, ktoré existujú ako štrukturálne a funkčne nezávislé jednotlivé bunky (vrátane tých druhov, ktoré sú spoločenské alebo tvoria kolónie). Prvoky majú relatívne komplexné subcelulárne znaky (membrány a organely), ktoré im umožňujú prežiť v drsných podmienkach prostredia. Väčšina prvokov sú mikroskopické organizmy a iba niekoľko z nich dorastá do takej veľkosti, aby boli viditeľné voľným okom. Ako jednobunkové eukaryoty sa pohybujú, aby prežili, kŕmili a reprodukovali.

Existujú niektoré z najjednoduchších parazitov, ktoré spôsobujú problémy. Sú prítomné v našich potravinách, pôde a vode a môžu nám veľmi spôsobiť nevoľnosť, ak sa niekedy dostanú do nášho vnútra.

Každý iný prvokový parazit môže v našom tele spôsobiť rôzne choroby. Niektoré z nich môžu spôsobiť vážne choroby dýchacích ciest (priechod vzduchu z nosa do pľúc) a centrálneho nervového systému (mozog, hlavové nervy a miecha), zatiaľ čo iné žijú v črevách a spôsobujú príznaky ako hnačka a nie sú smrteľné.

bolesť brucha s prvokovými parazitmi

Existujú štyri druhy prvokových parazitov, ktoré sú klasifikované podľa pohybu:

 • sarcodes je skupina améb, ktoré sa pohybujú pomocou pseudopodov a kontrakcií, ktoré menia tvar ich buniek;
 • mastigofory sa pohybujú pomocou bičíkov;
 • siliofory používajú mihalnice;
 • sporozoany sú nepohyblivé, keď sú v zrelom štádiu.

Životné cykly parazitov prvokov

Väčšina prvokov má obrovský reprodukčný potenciál, pretože majú krátky generačný čas, prechádzajú rýchlym sekvenčným vývojom a produkujú veľké množstvo potomkov asexuálne alebo sexuálne. Tieto charakteristiky sú zodpovedné za mnohé z najjednoduchších infekcií, ktoré rýchlo spôsobujú akútne symptómy ochorenia.

Vývojové štádiá prvokových parazitov, ktoré sa vyskytujú v hostiteľovi, obvykle pozostávajú z kŕmenia trofozoitmi a možno ich nájsť intracelulárne (v bunkách hostiteľa) alebo extracelulárne (v dutých orgánoch, telesných tekutinách alebo internódiách medzi bunkami). Napriek tomu, že trofozoity sú ideálne pre svoj parazitický spôsob existencie, nie sú veľmi odolné voči vonkajším podmienkam prostredia a dlho neprežívajú mimo svojich hostiteľov. Na presun z hostiteľa na hostiteľa používajú prvokoví paraziti jeden zo štyroch hlavných spôsobov prenosu: priamy, fekálno-orálny, prenosný a od dravca k koristi.

Spôsoby prenosu prvokových parazitov na ľudí

 1. Priamy prenos parazitov prostredníctvom intímneho kontaktu s telom - sexuálne (napríklad Trichomonas hovorí o hubách, ktoré u ľudí spôsobujú trichomoniázu).
 2. Fekálno -orálny prenos ekologicky stabilných fáz cýst - parazity prechádzajú vo výkaloch jedného hostiteľa a prenášajú sa s jedlom alebo vodou na iného (napríklad Entamoeba histolytica, Giardia duodenalis a Balantidium coli sú všetky formy fekálnych cýst, ktoré vedú k vzniku amébov úplavica, giardióza a balantidióza).
 3. K prenosu dochádza, keď sú parazity požité článkonožcami nasávajúcimi krv (hmyz alebo pavúkovce) a uštipnutím prenesené na nové hostiteľa (napríklad Trypanosoma brucei, prenášaná muchami tsetse a spôsobujúca spánkovú chorobu a Plasmodium spp. Hemosporidia, prenášaná komármi. a spôsobujúce maláriu).
 4. K prenosu z dravca na korisť dochádza vtedy, keď sa najjednoduchší parazit zasekne v tkanivách obete (napríklad krava, koza, prasa) a zje ho predátor (v našom prípade osoba).

Najjednoduchšie ľudské parazity a choroby, ktoré spôsobujú

Akantaméba. Tento parazit infikuje oči alebo mozog človeka a spôsobuje exogénnu amébiázu. Môže žiť v ktorejkoľvek časti sveta. Ľudia ho môžu získať pri čistení kontaktných šošoviek vodou z vodovodu.

Babesia. Infikuje červené krvinky a spôsobuje ochorenie nazývané babezióza. V rôznych častiach sveta žijú rôzne druhy parazitov. Pri uhryznutí sa prenáša kliešťami.

najjednoduchšia parazitická babesia

Balantidium (Balantidium coli). Žije v črevnej sliznici, spôsobuje ciliaiovú dyzentériu, nazývanú tiež balantidióza.

Blastocystis (Blastocystis). Tento parazit infikuje črevá hostiteľa. Do človeka sa dostáva prostredníctvom prijatých potravín kontaminovaných ľudskými alebo zvieracími výkalmi. Ochorenie spôsobené týmto parazitom sa nazýva blastocytóza.

Cryptosporidium (Cryptosporidium). Žije v ľudskom čreve. Distribuované po celom svete. Do ľudského tela sa dostáva prostredníctvom prijatých potravín kontaminovaných ľudskými alebo zvieracími výkalmi.

prvokový parazit kryptospordium

Dyzentérna améba (Entamoeba histolytica). Tento najjednoduchší parazit spôsobuje črevnú amebiázu. Najčastejšie sa vyskytujú v oblastiach s vysokou hustotou obyvateľstva, zlou hygienou a tropickými oblasťami. Prenáša sa fekálno-orálnou cestou.

Giardia lamblia. Žije v lúmene tenkého čreva. Ak ľudia konzumujú jedlo alebo vodu kontaminovanú výkalmi, spiace cysty Giardia môžu infikovať telo a spôsobiť črevnú giardiózu. Je obzvlášť nebezpečný pre deti a vyžaduje povinné dodržiavanie liečebného režimu.

Isospore (Isospora belli). Ovplyvňuje epiteliálne bunky tenkého čreva. Distribuované po celom svete. Prenáša sa fekálno-orálnou cestou a je pôvodcom izosporie.

Leishmania. Parazitizuje pokožku a vnútorné orgány človeka. Existuje v rôznych formách po celom svete. Pri uhryznutí prenášané niektorými druhmi komárov.

najjednoduchší parazit Leishmania

Negleria (Naegleria fowleri). Spôsobuje primárnu amébovú meningoencefalitídu, pretože žije v ľudskom mozgu. K infekcii dochádza prostredníctvom kontaminovanej pôdy, bazénov a kontaminovanej vody.

Plasmodium (Plasmodium falciparum, P. vivax, P. ovale, P. malariae). Paraziti vstupujú do červených krviniek a spôsobujú maláriu. Existujú v tropických oblastiach, kde sa prepravuje Anopheles, známy tiež ako komár anopheles.

Rhinosporidium seeberi. Rozmnožuje sa v nose a nosohltane a rastie tam vo forme spór. Existuje v Indii a na Srí Lanke. Ľudia, ktorí plávajú vo verejných vodách, sa môžu infikovať parazitom, keď je nosná sliznica v kontakte s kontaminovaným materiálom.

protozoálne parazity ľudskej toxoplazmy

Toxoplazma (Toxoplasma gondii). Ovplyvňuje pečeň, srdce, oči a mozog. Rozšírený parazit po celom svete. Ľudia sa môžu nakaziť po konzumácii surového alebo nedostatočne tepelne upraveného bravčového, jahňacieho, kozieho alebo mlieka. Môže tiež existovať v kontaminovaných potravinách alebo pôde v dôsledku mačacích výkalov. Ochorenie spôsobené týmto parazitom sa nazýva toxoplazmóza alebo parazitická pneumónia.

Trichomonas (Trichomonas vaginalis). Infikuje ženský urogenitálny trakt. Príznaky sa líšia u mužov a žien. Je to pôvodca trichomoniázy, pohlavne prenosnej infekcie.

parazity prvokovej trichomonázy

Trypanozómy (Trypanosoma brucei, Trypanosoma cruzi). Prvý druh parazita ovplyvňuje centrálny nervový systém, krv a lymfu. Prenáša sa muchou tsetse a spôsobuje takzvanú spánkovú chorobu. Druhý parazit spôsobuje Chagasovu chorobu postihnutím krvi, svalov, nervov, srdca, pažeráka a čriev. Tiež sa prenáša uhryznutím hmyzom.

Ako liečiť infekcie spôsobené prvokovými parazitmi u ľudí?

Plán liečby infekcii prvokmi parazitmi bude závisieť od konkrétnej diagnózy. Lekár zvyčajne predpisuje lieky, napríklad na liečbu trichomoniázy, giardiózy alebo kryptosporidiózy. Na toxoplazmózu zvyčajne nie sú lieky predpisované, pokiaľ na to nie sú podmienky vo forme tehotenstva, nejakého iného ochorenia alebo závažnej a dlhotrvajúcej infekcie.

Lekár môže tiež odporučiť inú liečbu, ktorá pomôže zmierniť príznaky. Mnoho parazitických infekcií môže napríklad spôsobiť hnačku, ktorá často vedie k dehydratácii. Preto sa pri liečbe infekcie spôsobenej parazitmi prvokov zvyčajne odporúča piť veľa tekutín na doplnenie strát v tele.

Ako je možné predchádzať prvokovým parazitom?

Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili riziko nákazy parazitickou infekciou:

 • praktizujte bezpečný sex pomocou kondómu;
 • pravidelne si umývajte ruky, najmä po manipulácii so surovými potravinami alebo výkalmi;
 • Varte jedlo na odporúčanú teplotu jadra.
 • pite na cestách čistú vodu vrátane balenej vody;
 • vyhnite sa prehĺtaniu vody z jazier, potokov alebo rybníkov;
 • počas tehotenstva sa vyhnite podstielke a výkalom pre mačky.

Ak máte podozrenie, že máte parazitickú infekciu, dohodnite si stretnutie so svojím lekárom. Môžu pomôcť diagnostikovať príčinu vašich symptómov a odporučiť plán liečby. Čím skôr začnete s liečbou, tým skôr môžete pomôcť zastaviť šírenie infekcie na ostatných.