U ľudí sa rýchlo zbavíme podkožných parazitov

svrbenie v prítomnosti podkožných parazitov

Ľudia si zvyknú spájať slovo „paraziti" s bežnými červami bežnými v ľudskom hrubom čreve. Ale ich lokalizácia môže byť taká rozmanitá, že pacient niekoľko rokov ani nevie o prítomnosti podkožných parazitov. Áno, nepozvaní hostia môžu pohodlne sedieť pod kožou človeka a ich veľkosť možno len zriedka nazvať mikroskopickou.

Druhy parazitov a ich príznaky

Svrbí vás telo? Hnisavé akné na tvári? Občasné zakalenie očí? To všetko sú podkožné parazity, ktoré sa v tele svižne pohybujú a môžu postihnúť vnútorné orgány. K takémuto pohybu dochádza nezávisle alebo s prietokom krvi. Pacient nemusí vedieť o takom „jave" mnoho rokov, kým nie je nejaký červ pod vrstvou epidermis a „pozdraví" ho.

podkožné parazity na paži

Aby sa čitateľ ešte viac vystrašil, je potrebné poskytnúť charakteristiky možných odrôd parazitov, ktorých biotop sa nachádza iba pod kožou.

Filariáza

Ak sa vyberiete do tropických krajín, pripravte sa na boj s hmyzom, ktorý svojim uhryznutím môže nielen spôsobiť problémy v podobe svrbenia alebo bolesti, ale môže vás nakaziť aj parazitmi z druhu hlíst - filariázou. Nebezpečenstvo choroby spočíva v dlhej inkubačnej dobe - asi 5-7 rokov. Po celý tento čas sa parazity budú množiť v ľudskom tele bez toho, aby sa rozdávali s akýmikoľvek znakmi.

alergia s podkožnými parazitmi

S veľkým množstvom odpadových produktov vyhodených do tela sa u človeka začne postupne vyvíjať intoxikácia, ktorá sa prejavuje v prvom rade charakteristickou žihľavkou na koži. Svrbenie prináša iba v počiatočnom štádiu. V budúcnosti bude pacient tápať po niekoľkých pohyblivých tesneniach, bude čeliť strate zraku, vyrovná sa s akútnou horúčkou.

Pokiaľ ide o diagnostiku, tu je pacient pri kontakte s klinikou vyšetrený odborníkom. Voľným okom môžete vidieť lezúce červy pod kožou, sú tiež perfektne viditeľné pri skúmaní očí. Po objasnení priebehu ochorenia a udalostí, ktoré mu predchádzajú, odborník diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu.

nepohodlie s podkožnými parazitmi

Dôležité!Pri cestách do horúcich krajín nezanedbávajte očkovanie, aj keď to nevyžaduje vízová kontrola alebo zdravotnícke služby.

Dracunculiasis

Helminty prezentovanej skupiny vstupujú do tela požitou kontaminovanou vodou. Obsahuje larvy, ktorých detekcia je v zásade nemožná. Samotná infekcia však môže byť pre človeka smrteľná, pretože larvy dorastajú do veľkosti jedného metra. Jeden taký helmint sa môže usadiť v žalúdku alebo preniknúť do pľúc, čím úplne zablokuje dýchanie osoby. To sa však stáva zriedka, pretože vo väčšine prípadov si tento druh parazita vyberie dolné končatiny osoby.

svrbenie v nohách s podkožnými parazitmi

Príznaky zahŕňajú:

 • svrbenie dolných končatín;
 • tvorba charakteristického valčeka na nohách alebo chodidlách;
 • rôzne hnisavé lézie kože;
 • zvláštne bubliny dosahujúce priemer najmenej 8 cm, ktoré pod vplyvom vody jednoducho praskli.
bodka na koži s podkožnými parazitmi

Dávajte si veľký pozor na to, akú vodu pijete, pretože je jednoduchšie chrániť seba a svojich blízkych pred takouto infekciou, ako sa uchýliť k liečbe.

Svrab

Všetky nepríjemné svrab sa prejavuje iba svrbením, len zriedka na koži nájdete akékoľvek zmeny vo forme škvŕn a začervenania. Môžu za to roztoče pokožky, ku ktorých infekcii dochádza iba pri interakcii s iným nosičom choroby alebo v prípade kontaktu s predmetmi jeho oblečenia.

podkožný svrab roztoč pod mikroskopom

Kliešte sú malých rozmerov, nie sú voľným okom viditeľné, ale ich činnosť v tele je dosť rozsiahla. V prípade prieniku do kože parazity hryzú svoje pasáže v hlbokých vrstvách epidermis - to vyvoláva svrbenie. Pri dlhých prechádzkach parazitov sa na koži začnú objavovať priechody a ak sú povrchy ošetrené jódom, môžete si všimnúť charakteristickú pavučinu takýchto priechodov.

Medzi súvisiace znaky patrí:

 • v miestach poškriabania sa tvoria bubliny;
 • viac sú postihnuté ruky a kĺbové povrchy.
svrbenie s podkožnými parazitmi

Dôležité!Napriek rýchlej diagnostike prostredníctvom vyšetrenia odborníkom môže liečba trvať dlho, preto je lepšie počúvať opatrenia proti infekcii.

Demodekóza

Z mnohých odrôd parazitov stojí za zmienku oddelene lézie kliešťami z rodu Demodex. Ich distribúcia je lokalizovaná hlavne v mazových žľazách tváre, ktoré sú prezentované vo forme charakteristického akné. Navonok taká reprodukcia vyzerá veľmi neatraktívne. Strata rias sa tiež označuje ako lézie a symptómy.

podkožný parazit demodex na tvári

Diagnóza takejto lézie trvá iba niekoľko minút. Lekár jednoducho vyšetrí pokožku. Liečba však môže trvať niekoľko rokov, aj keď sa presne dodržia všetky predpisy špecialistu.

Diagnostika podkožných škodcov

Vo väčšine prípadov sa diagnostika postihnutej kože vykonáva priamo v kancelárii špecialistu, ktorý po vizuálnom vyšetrení už dokáže určiť chorobu. Ale na presnú identifikáciu príčiny a sprievodných lézií vnútorných orgánov je pacientovi predpísané komplexné lekárske vyšetrenie. Po prvé, je potrebné objasniť všetky lézie a za druhé, týmto spôsobom je možné nájsť ohniská akumulácií parazitov (ak existujú) a približne určiť ich počet.

navštívte lekára na podkožné parazity

Ak nájdete nepríjemné príznaky vo forme vyrážky, svrbenia a iných zmien, mali by ste sa obrátiť na týchto špecialistov ako:

 • dermatológ;
 • alergológ;
 • neuropatológ;
 • lekársky psychológ;
 • špecialista na infekčné choroby.

Komplexné vyšetrenie zahŕňa návštevu neurológa a lekárskeho psychológa, pretože svrbenie a vyrážka sú často jednoduchou psychologickou poruchou. Takéto návštevy sú však spôsobené iba nedostatkom presnej diagnózy, ktorá nebola vykonaná po vyšetrení miestnym lekárom.

vyšetrenie lekára na podkožné parazity

Pri identifikácii typu ochorenia je obzvlášť dôležitá laboratórna diagnostika pacienta, ktorá presne ukáže prítomnosť parazitov pod kožou alebo vo vnútorných orgánoch. Tento prieskum zahŕňa dve fázy:

 1. Priama diagnostika parazitov - na štúdium zmien sa používa škrabanie alebo rozmazanie slizníc. Priama metóda sa používa v prípade jasného prejavu prítomnosti parazitov: začervenanie pokožky, pľuzgiere, hnisavé akné.
 2. Druhá etapa zahŕňa štúdium krvi na prítomnosť komplexov antigén-protilátka, ktoré presne určuje imunitnú odpoveď na boj proti parazitom v ľudskom tele. Vyradené prvky vitálnej aktivity parazitov spravidla takmer úplne zabijú ochranné protilátky, v dôsledku čoho oslabená imunita tela nedokáže prekonať inváziu a aktivitu nezvaných hostí.
krvné testy na podkožné parazity

Na predpísanie liečby je potrebné presne identifikovať typ parazita, ktorý prenikol do ľudského tela. Tu sa spolu so škrabancom pokožky alebo škvrnou na sliznici často odoberajú na analýzu vlasy, krv, nechty, výkaly, obsah pľuzgierov na koži a ďalšie dôležité biologické materiály.

Liečba

Nie je možné presne povedať o liečbe parazitov pod kožou. Tu zohráva dôležitú úlohu ich lokalizácia, plocha a štádium lézie.

Ako všeobecné informácie možno citovať iba nasledujúce techniky:

 1. Podkožné roztoče sa musia odstrániť pomocou liekov založených na eliminácii všetkých typov parazitov v tele. Špecialisti tu často predpisujú akaricídne činidlá, ako aj antihistaminiká. Ako externá aplikácia pôsobia antibiotické masti a gély, ako aj vazokonstrikčné lieky, napríklad vodný roztok adrenalínu a resorcinolu, ako účinný prostriedok nápravy. Návod na použitie a liečebný režim vysvetlí lekár v závislosti od štádia lézie.
 2. Dracunulóza podlieha chirurgickému zákroku. Vrátane všetkých druhov červov, ktoré sa rozšírili pod kožu osoby alebo už zasiahli vnútorné orgány. Nebezpečenstvo takýchto lézií spočíva v šírení parazitov vo vnútorných orgánoch, čo často spôsobuje utrpenie mozgu. To je dôvod, prečo pacient potrebuje podstúpiť úplné komplexné vyšetrenie, aby zistil lokalizáciu červov.
lekári predpisujú liečbu podkožných parazitov

Všeobecný princíp odstraňovania parazitov z tela prebieha dvoma spôsobmi - konzervatívnou metódou a chirurgickou intervenciou. V prípade liečby podkožných parazitov sa neodporúča používať alternatívne metódy, pretože to bude trvať dlho a poškodenie tela môže byť už vážne a môže mať dôsledky pre ďalší život pacienta.

Profylaxia

K infekcii parazitmi dochádza priamym kontaktom s chorým človekom alebo infikovanou oblasťou v prípade konzumácie nekvalitného jedla alebo vody. Vedúce pozície medzi príčinami napadnutia parazitmi sú dané porušovaním hygienických pravidiel.

umývanie rúk, aby sa zabránilo podkožným parazitom

Aby ste sa chránili pred uvedenými problémami, mali by ste:

 1. Umyte si ruky pred jedlom, zakaždým po kontakte s predmetmi umiestnenými na verejných miestach, ako aj po použití peňazí.
 2. Nepokúšajte sa o veci inej osoby, pretože sa môže nakaziť parazitmi, ktorých larvy sa nachádzajú na koži a tým sa ľahko prenášajú.
 3. Nepoužívajte kozmetiku iných ľudí. Rúže, riasenky, mydlo niekoho iného a ďalšie položky sa môžu stať rovnakými nosičmi lariev parazitov.
 4. Pri konzumácii ovocia a zeleniny ich určite vystavte umývaniu a iným postupom čistenia od nečistôt a prachu - môžu medzi nimi byť aj larvy škodcov.
 5. V prípade poranenia alebo odreniny je potrebné ich ihneď ošetriť, aby sa zabránilo infekcii.
umývanie ovocia, aby sa zabránilo podkožným parazitom

Postarajte sa o svoje zdravie a v prípade nadchádzajúcej cesty do tropických krajín sa podrobte povinnému očkovaniu. Neodmietajte tam pomoc a ošetrovanie rán, uhryznutí a iných mechanických poranení kože. Môžete sa tak chrániť pred návštevou nepozvaných hostí.