Klasifikácia parazitov a červov žijúcich v ľudskom tele

červ z ľudského tela

Žiť vo svete je zdravé - do toho zasahujú parazity v tele. Jedná sa o nižšie rastlinné a živočíšne formy žijúce na náklady majiteľa. V preklade z gréčtiny znamenajú - freeloader.

Ako parazitizmus môžu byť vonkajšie a vnútorné.

Parazity žijúce v ľudskom tele sú rozdelené na ploché a okrúhle červy.

Ploché sa delia zas na trematódy a cystódy.

Škrkavky sa tiež nazývajú nematódy.

Nematódy žijúce v ľudskom tele

parazit červa z ľudského tela

To, čo parazity žijú v tele, predovšetkým nematódy - dosahujú veľkú dĺžku a majú tvar dážďovky, odtiaľ pochádza aj názov - škrkavky, to sú:

 • škrkavka;
 • pinworms;
 • hákovité červy;
 • trichinella.

Škrkavka

Jedným z najbežnejších nematód je parazit, ktorý v niektorých prípadoch dosahuje veľkosť 45 cm. Samica produkuje 200 000 vajíčok a k tomuto procesu dochádza bez ohľadu na prítomnosť samca v tele hostiteľa. Spolu s výkalmi vajíčka padajú do zeme, kde sa pri vzniku priaznivých faktorov premieňajú na larvy. Môžete sa nakaziť touto helmintou cez špinavé ruky a neumytú zeleninu, ovocie, bobule.

Známky infekcie: nevoľnosť, slinenie, strata chuti do jedla. V prítomnosti veľkého množstva ascarisu sa môžu vyskytnúť vážne následky, prasknutie pooperačných stehov, výskyt pankreatitídy. Škrkavky sú obzvlášť nebezpečné pre tehotné ženy - je možný ich prienik do plodu.

Pinworms

Malé červy do veľkosti 10 mm sú nimi infikované hlavne deťmi, častejšie v materských školách. Chorý človek sa stáva pôvodcom infekcie a pri nedodržiavaní pravidiel osobnej hygieny sa možnosť infekcie výrazne zvyšuje. Známky výskytu červov:

 • nočné svrbenie análnej oblasti;
 • znížený výkon;
 • poruchy spánku;
 • nervové poruchy.

Prítomnosť pinworms neohrozuje život pacienta, ale je to dosť nepríjemné a spôsobuje dysbiózu.

Hookworm

20 mm parazit má ružovú farbu, dáva menej prejavov, ale jeho poškodenie je kolosálne. Jeho ústna dutina má zuby a platničky, s ktorými prehrýza krvné cievy. Larvy prenikajú do tela kožou bosých chodcov.

Hlavnou úlohou lariev je vstúpiť do ľudských úst, odkiaľ pri prehĺtaní slín zostúpia do čriev, kde sa vylučujú dospelé červy. Živia sa ľudskou krvou, výsledkom čoho je anémia. Hrozbu predstavujú ich odpadové látky, ktoré otravujú telo. Známky prítomnosti helmintov sú: pretrvávajúca bronchitída, dermatitída, nevoľnosť, bolesti brucha, poruchy trávenia. Týmto parazitom trpí srdce - môže sa objaviť myokarditída.

Trichinella

Samice červov dosahujú až 4 mm, samce sú menšie. Zomierajú vo vonkajšom prostredí a sú životaschopné iba vo vnútri tela. Zdrojom infekcie je tepelne neupravené živočíšne mäso. Cez krvné cievy sa parazity distribuujú do všetkých orgánov, zakorenia sa a môžu pokojne žiť 20 rokov.

Trichinella červ z ľudského tela

Najbežnejšie príznaky infekcie sú:

 • zvýšenie krvného testu eozinofilných leukocytov;
 • zvýšenie teploty na 40 ° C;
 • bolesť svalov;
 • konjunktivitída a opuch tváre.

Trematode parazity

Helmintovia, ktorí sú malých rozmerov, majú ploché telo, na ktorom sú 2 prísavky. Väčšina z nich sú hermafroditi. Pre vývoj je potrebný sprostredkujúci hostiteľ.

Fluke

Helminth - hermafrodit, dorastá až do 14 mm, ovplyvňuje žlčové cesty. Vajcia sa po vstupe do vodných útvarov usadzujú v mäkkýšoch, kde sa z nich vyvinú larvy, ktoré sa potom usadia na šupinách rýb. Ak v tejto chvíli človek zje zle vyprážané ryby, môže sa týmto parazitom nakaziť.

V tele svojho posledného hostiteľa, človeka, sa motolica zavádza do dvanástnika, kde z larvy vyrastie dospelý červ. Vodné útvary sú infikované náhodnosťou ľuďmi, ktorí jedia rybie výrobky a pracujú na vodných plavidlách (ich odpadové látky prenikajú do vody).

Schistozómy

Helmintovia, ktorí majú heterosexuálnych jedincov, svojím vzhľadom pripomínajú ihly. Jeden pár parazitov vyprodukuje až 3 000 vajíčok za 24 hodín. Osoba sa nakazí pri kúpaní alebo kontaminovanej vode. V pľúcach a krvných cievach sa z larvy stane dospelý človek. Potom sa v čreve objaví kladenie vajíčok.

V prítomnosti schistozómov sa pozoruje nasledovné:

 • bolesť brucha;
 • porušenie chuti do jedla;
 • anémia;
 • zmena z hnačky na zápchu;
 • strata váhy;
 • porušenie cyklu u žien;
 • impotencia u mužov;
 • znížený školský výkon u detí.

Pri zavedení do nervových vlákien je možný vývoj paralýzy a poškodenia mozgu.

Kde sa môžu usadiť hlísty

Ľudia sa často zaujímajú o to, kde v ľudskom tele žijú parazity?

Lokalizácia je spôsobená typom hostiteľa, ktorý vstúpil do tela „parazita". Častejšie sa usadzujú v zažívacích orgánoch, v pľúcach, srdci, pečeni.

Ľudské telo, kde parazit žije, sa oslabuje a začína trpieť rôznymi chorobami, takže zistenie, či parazity žijú v tele, nie je vôbec ťažké. Musíte byť len pozornejší voči sebe samému a ak sa objavia najmenšie podozrenia, nemôžete návštevu lekára odložiť.

helminth v ľudskom tele

Aby sa telo, v ktorom 6-písmenný parazit žije, uzdravilo a stalo sa zdravým, musí dodržiavať hygienické pravidlá, nepiť surovú vodu a nejesť zle uvarené mäso. Iba tak je možné znížiť riziko infekcie.

Je úžasné žiť na tomto svete a nechcete myslieť na parazity v ľudskom tele, ale musíte. Každý druhý človek na Zemi sa koniec koncov nakazí červami. Organizmus, v ktorom parazit žije, je poľom zázrakov, ktoré sa stanú. Ale dôvera v osud je veľa slabých.