Ako odstrániť parazity z tela doma

Červy (parazitické červy) sú rozšírené po celom svete. Sú obzvlášť časté v horúcich krajinách a miestach s vlhkým podnebím. Celkovo existuje asi 400 druhov červov schopných infikovať ľudské telo. Všetky sú rozdelené do 3 kategórií: hlístice, cestódy a motolice. Doma sa úspešne liečia napadnutia hlístmi - škrkavkami, ktorých biotopom je črevo. Ako odstrániť parazity z tela? Čo je potrebné urobiť, aby sa obnovilo zdravie bez nutnosti hospitalizácie?

Druhy helmintov

Nebezpečenstvo parazitov pre človeka

Patologický vplyv parazitov na človeka závisí od štádia helmintiózy. Väčšina známych červov má larválne štádium vývoja, ktoré sa vyznačuje prítomnosťou migrujúcich lariev v krvi pacienta. Je potrebné poznamenať:

  • senzibilizácia (konjunktivitída, opuchy, kožné vyrážky, lymfadenitída, tonzilitída);
  • poškodenie pľúc (kašeľ, zápal pľúc);
  • poškodenie obličiek a pečene (upchatie žlčových ciest, žltačka, hepatitída, mikrohematúria);
  • poškodenie mozgu (meningitída, meningoencefalitída).

V črevnom štádiu invázie je klinický obraz trochu pozmenený. Výsledné príznaky sú dôsledkom mechanického poškodenia črevných slizníc, zhoršeného vstrebávania živín a uvoľňovania odpadových produktov parazita do črevného lúmenu.

V klasickej verzii sa črevné helmintiázy prejavujú takto:

  • dyspeptický syndróm (nauzea, vracanie, bolesti brucha, hnačky);
  • intoxikácia (slabosť, únava, bolesti hlavy a svalov, hypertermia).

Súčasne dochádza k zmenám v zložení krvi a výkalov. Vo výkaloch sa zisťujú vajíčka parazita, jeho sexuálne zrelé formy a krv. V krvi je zaznamenaná anémia, hypoproteinémia, eozinofilná leukocytóza.

Poznámka: Klinický obraz v praxi často kombinuje príznaky migračného a črevného štádia ochorenia. Je to spôsobené tým, že pacient, ktorý nedodržiava pravidlá osobnej hygieny, sa znovu infikuje. V tomto prípade už staršie parazity nadobúdajú sexuálne dospelú formu, nové prechádzajú larválnym štádiom.

Ako sa zbaviť červov doma

Nematódy sa zvyčajne liečia doma. V prípade potreby je možné nezávisle liečiť invázie spôsobené črevnými formami cestód (teniasis, teniarinhoses). Úspešná terapia invázie do tkanív nie je možná bez dohľadu špecialistu a vymenovania kompetentnej liekovej terapie. Zbaviť sa parazitov môžete jednak používaním liekov, jednak používaním ľudových receptov.

9 populárnych širokospektrálnych liekov proti parazitom

Moderné antihelmintické lieky vám umožňujú zbaviť sa červov v krátkom čase. V závislosti od typu invázie sa trvanie liečby líši od 1 do 5-7 dní. Väčšina existujúcich liekov má široké spektrum účinku a je účinná pri mnohých parazitárnych chorobách.

Pirantel

Používa sa na črevnú helmintiázu, má nízku toxicitu a vysokú účinnosť. Je predpísaný ako jednorazová dávka, 10 mg / kg pre enterobiázu a askariózu, 10 mg / kg raz denne počas 3 dní s nekotorózou. Tablety sa musia užívať na prázdny žalúdok a dôkladne sa hrýzť. Liečba pyrantelom počas tehotenstva vyžaduje určitú opatrnosť. Počas kurzu sa môžu objaviť nejasné bolesti brucha.

mebendazol

Používa sa na askariózu, trichocefalozu, enterobiázu a iné napadnutie helmintom. Pre dospelých pacientov je predpísaných 100 mg jedenkrát. U detí od 2 do 10 rokov sa má dávka znížiť na 25 - 50 mg. Tento nástroj sa nepoužíva počas tehotenstva a laktácie, ani keď je pacient mladší ako 2 celé roky. Počas liečby sa môže vyskytnúť nevoľnosť alebo zvracanie.

albendazol

Používa sa na liečbu takmer všetkých typov helminthových infekcií. Na liečbu ankylostomiázy, enterobiázy a askariózy je liek predpísaný 0, 2 gramu raz. Iné typy invázie si vyžadujú predĺžený priebeh liečby. Tablety sa užívajú perorálne po jedle bez žuvania. Kontraindikované počas tehotenstva, chorôb sietnice, laktácie. Pri dlhých kurzoch je možná alopécia, pancytopénia, dyspepsia.

levamizol

Najaktívnejší pri ascariáze. Môže sa použiť na liečbu nekaterózy, ankylostomiázy, enterobiázy. Je predpísaných 150 mg naraz, najlepšie večer. U detí sa dávka počíta podľa vzorca 2, 5 mg / kg. Nepoužívá sa počas tehotenstva, dojčenia, agranulocytózy. Vedľajšie účinky: dermatitída, poruchy spánku, neuralgia, myalgia.

adipát piperazínu

Aplikujte proti pinworms a ascaris. Pri askariáze sú 2 gramy lieku predpísané 2 krát denne. Priebeh liečby je 2 dni. Pri enterobiáze je trvanie kurzu 5 dní. Dávky a režim zostávajú rovnaké. Výrobok sa pije po jedle. Kontraindikované v prípade individuálnej precitlivenosti. Počas liečebného cyklu môžete pocítiť nevoľnosť alebo zvracanie.

Niclosamid

Bežnejšie sa používa na liečbu helmintiázy z pásomnice. Denná dávka pre dospelého človeka je 2 - 3 gramy. Je rozdelený do 3 krokov. Pred použitím sú tablety rozdrvené. Priebeh liečby je v priemere 4 dni. Liečba sa kombinuje s preháňadlom. Kontraindikované pri zlyhaní obličiek a pečene, tehotenstve, v ranom detstve a starobe. Môže spôsobiť nevoľnosť, fotofóbiu, exacerbáciu dermatitídy, alergické reakcie.

Praziquantel

Širokospektrálne činidlo na liečbu trematód a cestodóz. Je predpísaný v dávke 0, 04 gramu na kilogram vlastnej hmotnosti pacienta. Je potrebné užívať liek niekoľkokrát denne, s intervalom nie väčším ako 6, ale nie kratším ako 4 hodiny. Priemerný priebeh liečby je 3-4 dni. Presné trvanie užívania lieku určuje lekár. Kontraindikované v prvom trimestri tehotenstva, s očnou cysticerkózou, ochorením pečene, individuálnou precitlivenosťou pacienta na zložky lieku. Počas liečby je možné vyvinúť syndróm dyspepsie, všeobecný toxický syndróm a alergické reakcie.

Pyrvinia embonuje

Vysoko špecializovaný liek na liečbu enterobiózy. Je predpísaných 5 mg jedenkrát. Tableta sa má prehltnúť celá bez žuvania. Najlepšie výsledky možno dosiahnuť, ak sa ošetrenie uskutoční ihneď po raňajkách. Druhý kurz je možný najskôr o 2 týždne neskôr. Kontraindikované pri ochoreniach čriev a zlyhaní viacerých orgánov. Po užití je možná krátkodobá nevoľnosť.

Carbendacim

Určený pre nematódy, najúčinnejší pri napadnutí pinworm. Priebeh liečby je u všetkých invázií s výnimkou enterobiázy 3 dni. V druhom prípade sa agent užíva raz. Dávka sa počíta na základe 10 mg / kg telesnej hmotnosti. Musíte si vziať prášky ráno a večer. Počas liečby sú možné hnačky, plynatosť. Kontraindikované v tehotenstve, laktácii, ranom detstve.

Lieky opísané vyššie sú vysoko účinné, ale skôr toxické lieky. Preto je ich použitie možné len pri absencii kontraindikácií. V opačnom prípade je potrebné použiť tradičné lieky na zbavenie sa červov.

Lieky pre deti pre červy: zbavenie sa parazitov

Na liečbu malých detí sa používa pomerne úzky sortiment liekov. Malým deťom sú predpísané lieky ako pirantel, piperazín, vanquin. Tieto lieky nemajú prakticky žiadny toxický účinok. Okrem toho sa vyrábajú nielen vo forme tabliet, ale aj vo forme suspenzie.

Pirantel

Vo forme suspenzie sa predpisuje deťom od 6 mesiacov do 2 rokov. Vo veku šiestich mesiacov sa látka dávkuje v dávke 2, 5 mg / 10 kg telesnej hmotnosti. Ak je pacient starší ako 6 mesiacov, dávkuje sa suspenzia v množstve 5 ml / 10 kg telesnej hmotnosti. Frekvencia prijatia a trvanie liečby zodpovedajú frekvencii dospelých.

Tablety sa predpisujú deťom, keď dobre prehltnú. Spravidla do tejto doby bude mať dieťa 2 roky. Dávky pyrantelových tabliet pre deti rôzneho veku sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

vek dávka na dávku
vo veku 2 - 6 rokov 250 mg
6-12 rokov 500 mg
Viac ako 12 rokov 750 mg

adipát piperazínu

Priebeh liečby a frekvencia prijímania u detí sa nelíšia od liečby u dospelých pacientov. Dávka sa upravuje v závislosti od veku pacienta:

Vek Dávka na dávku
Menej ako rok 200 mg
2-3 300 mg
4-5 500 mg
6-8 750 mg
9 - 12 1 gram
13 - 15 1, 5 gramu

Dávky môže ošetrujúci lekár meniť podľa závažnosti ochorenia a citlivosti parazitov na použitý liek.

Je prípustné používať toxickejšie lieky na liečbu detí iba s nízkou účinnosťou vyššie uvedených prostriedkov. Počas liečby je potrebné sledovať stav dieťaťa.

Ako sa zbaviť červov počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa neodporúčajú žiadne lieky. Počas vnútromaternicového vývoja je plod mimoriadne citlivý na chemikálie. Terapia antihelmintikami môže mať teratogénny účinok, spôsobiť patológiu vývoja dieťaťa.

Ak je to nevyhnutne potrebné, môžu tehotné ženy užívať piperazín a praziquantel. Ostatné chemoterapeutické lieky sú kategoricky kontraindikované. Liečba červov sa vykonáva ľudovými prostriedkami alebo sa odloží do okamihu dodania.

Červy odstraňujeme ľudovými prostriedkami: 10 receptov

Liečba ľudovými prostriedkami je vynikajúcou metódou liečby helmintiózy spôsobenej škrkavkami. Účinnosť bylinných liekov znižuje infekcia pásomnicami a plochými červami. Aj napriek tomu však môžu prírodné lieky pomôcť so správnym výberom a používaním. Nasledujúce recepty sa považujú za najefektívnejšie:

Troichatka Ivanchenko

Zmes sušeného tansy, paliny a klinčekov. Zložky sa zmiešajú v pomere 4: 1: 4. Dávka na 1 dávku je 1, 75 gramu. Priebeh liečby je 2 týždne s trojitým denným príjmom. Je potrebné použiť prášok na prázdny žalúdok, 3 krát denne.

Cesnak s mliekom

Vytlačte šťavu z 2 hláv cesnaku a pridajte ju do pohára teplého mlieka. Zmes sa pije raz denne, na prázdny žalúdok, 2-3 týždne.

Čistý cesnak

Na liečbu helmintiázy sa môže cesnak konzumovať v čistej forme počas jedla. Na dosiahnutie očakávaného účinku sa odporúča konzumovať 1 zeleninový klinček trikrát denne počas 2 týždňov.

Cesnak pre červy

Ľanové semená

1 - 2 čajové lyžičky semien, ktoré sú drvené, zalejte pohárom vriacej vody a nechajte lúhovať, kým zmes nevychladne. Potom sa infúzia prefiltruje, naleje do sklenenej fľaše a odoberie sa do 100 ml, ráno a večer. Trvanie kurzu zodpovedá času, kým prestanú byť vo výkaloch zistené vajíčka helmintov. V priemere to trvá 2 - 3 týždne.

Tekvicové semená

Prispievajú k eliminácii nielen črevných, ale aj tkanivových parazitov z tela. Výrobok sa používa surový. Tepelným spracovaním sa ničia antihelmintické látky prítomné v semenách. Semená by ste mali používať spolu so šupkami, predtým drviť na kašovitý stav a prilievať mlieko. Denná dávka je 200-300 gramov pre dospelého človeka. Počas liečby sa odporúča používať čistiace klystíry.

Tinktura z paliny

Na prípravu tinktúry si vezmite 1 diel sušenej a nasekanej byliny pelyňa a 2 diely vodky. Zložky sa zmiešajú a vyberú na tmavom a suchom mieste po dobu 2 týždňov. Potom sa liek považuje za pripravený. Malo by sa konzumovať v 30-50 ml dvakrát denne, na prázdny žalúdok. Na liečbu pediatrických pacientov sa tinktúra nepoužíva.

Korenie

Na zabránenie napadnutia škrkavkami sa zvyčajne používa horké korenie (všetky druhy papriky). Na ich použitie nie sú potrebné žiadne špeciálne recepty. Do jedla stačí každý deň pridať štipku horúceho korenia.

Slamienka

Používa sa ako banka. 2 lyžice nasekaných bylín sa nalejú do 400 ml vriacej vody a lúhujú sa dve hodiny. Potom sa produkt filtruje a spotrebuje sa 0, 5 šálky 4 krát denne pred jedlom. Priebeh liečby je 10 dní.

Slamienka v medicíne

Orechové šupky

Šupky zo zeleného orecha (4 kusy) sa rozdrvia a nalievajú do pohára (250 ml) vriacej vody. Po ochladení sa produkt prefiltruje a odoberie sa pred jedlom na 1/3 šálky. Dávka pripravená naraz sa má vypiť počas dňa v 3-4 dávkach. Priebeh liečby je 2 týždne.

Mašľa

Cibuľa alebo zelená cibuľa sa odoberá rovnako ako cesnak. Na liečbu helmintiázy je možné skonzumovať až 3 malé hlavy denne. Preventívne stačí jedna zjedená cibuľa denne. Náprava pomáha odstrániť červy z tela do 1-2 týždňov.

Počas liečby parazitárnych chorôb by sa mali dodržiavať pravidlá osobnej hygieny bez ohľadu na to, aké metódy sa používajú. Narušené parazity sa často začnú aktívne pohybovať a opúšťať črevá cez konečník. To platí najmä pre pinworms a ascaris.

Poznámka: Väčšina ľudových liekov je počas tehotenstva kontraindikovaná. Bez strachu môžete použiť tekvicové semienka, kôru z vlašských orechov, cibuľu a cesnak v malom množstve (cibuľa - 0, 5 - 1 hlavička denne, cesnak - 2 - 3 strúčiky denne).

záver

Pri premýšľaní o tom, ako sa červov zbaviť u človeka, by ste sa nemali spoliehať iba na klinické príznaky, ktoré potvrdzujú ich prítomnosť. Častou chybou ľudí, ktorí si doma robia protikorupčnú liečbu, je ukončenie užívania liekov po zmiznutí zjavných príznakov ochorenia. Priebeh liečby musí byť ukončený. Výnimkou je prípad, keď je liek pacientom zle tolerovaný. V takýchto situáciách by ste mali navštíviť parazitológa, aby vám poradil a vybral menej toxický prostriedok.