Parazity v ľudskom tele

Nepriateľ, ako sa hovorí, „musíte vedieť z videnia“. Musíte pochopiť, s kým máme do činenia. Negramotnosť v tejto veci nebude poskytovať žiadne zľavy. Vyzbrojme sa informáciami, ktoré je možné v praxi využiť v prospech nášho zdravia, ktoré nenechá najmenším šancu, aby nám niektorí paraziti pokazili drahocenný život.

Paraziti - kto sú to?

Parazity(z gréckeho parasitos - parazit, parazit) - nižšie rastlinné a živočíšne organizmy, ktoré žijú mimo alebo vo vnútri iného organizmu (hostiteľa) a živia sa ním. Parazity žijú v našom tele svoj paralelný život a živia sa našou energiou, bunkami a potravinami vrátane zdravotných produktovParazity v ľudskom tele, ktoré konzumujeme.

Existujú paraziti, ktorí trávia celý život v tele hostiteľa alebo iba v jeho časti; dostávajú z nej jedlo a prístrešie bez toho, aby spôsobovali viditeľné poškodenie tela ich hostiteľa.

Určité parazity dráždia hostiteľa a ovplyvňujú jeho funkcie; iné ničia hostiteľove tkanivá a uvoľňujú špecifické toxíny, ktoré spôsobujú zlé zdravie a vývoj rôznych chorôb hostiteľa.V ľudskom telemôžu parazitovať rôzne druhy: huby, baktérie, vírusy, prvoky a červy.

Parazitypočas svojho života prechádzajú zložitým vývojovým cyklom: sú takí, ktorí musia zmeniť niekoľko hostiteľov, vo vnútri ktorých parazit prechádza medzitým vývojom (tzv. larválne štádium vývojačervy červov). V tele posledného hostiteľa helmint sexuálne dozrieva a stáva sa maximálne nebezpečným.

Parazity sú klasifikované takto:

 • huby
 • vírusy
 • parazity prvokov
 • helminty (červy, červy)
 • parazity kôrovcov
 • parazity pavúkovcov
 • hmyz (hlavne sajúci krv)

1. Huby.

Toto súmikroorganizmy, ktoré infikujú ľudské telo a môžu sa usadzovať na povrchu kože aj na sliznici vnútorných orgánov. Choroby spôsobené patogénnymi hubami sa nazývajúmykózy. Existujúmykózy kože a nechtov(dermatomykóza), ako aj mykózy vnútorných orgánov. Zvieratá sú tiež citlivé na výsledky činnosti plesní - môžu byť intoxikované organizmom v dôsledku otravy toxínmi z plesní ovplyvňujúcich rastlinné krmivo (mykotoxikóza). Existujú rôzne druhy mykóz, niektorí ľudia iba ochorejú alebo iba zvieratá, iný typ ľudí sa nakazí zvieratami. Huby spôsobujúce choroby spôsobujú plesňové choroby, ktoré sa považujú za infekčné choroby.
Existuje niekoľko stoviekdruhov húb, dve z nich sú pre človeka obzvlášť nebezpečné. Prvý typ huby -kryptokok(Cryptococcus neoformans) - spôsobuje zápal mozgových blán (zápal mozgových blán a miechy). Tento kryptokok sa zvyčajne šíri vo výkaloch vtákov a nachádza sa na ovocí, zelenine, živočíšnom mlieku a pôde. Druhý typ húb -candida(candida albicans) - spôsobuje vyrážky plienok, kandidózu slizníc, balanitídu, afty, mykózy, onyxiu (poškodenie nechtov), ​​vredy na perách, paronychiu, mykózu nôh (mykózy prstov na nohách), plesne. choroby pohlavných orgánov.Huby milujú sladké, živia sa hlavne cukrom a škrobom, ale ako každý živý organizmus potrebujú aminokyseliny, vitamíny a minerály.
Hubyje samostatná civilizácia, je to jej vlastný paralelný svet. Odolajú teplotám od -150 do + 150 stupňov, nemôžu byť ani zmrazené, ani zničené. Vo vedeckých kruhoch panuje názor, že práve huby sú hlavnou pozemskou civilizáciou a všetko okolo používajú na svoje vlastné účely (a aj my, ľudia, vrátane). Huby sú biele bez zápachu, kýčovité výtoky z nosa, úst, rany, močovej trubice atď.Hubyje biely povlak na jazyku, plešivosti a lupinách, atopická dermatitída, psoriáza. Ak sa na mandliach objavia biele usadeniny, potom ide o plesňovú angínu. Huby nebolia, svrbia. Huby sú všetko, čo sa odlupuje, exfoliuje, odpadáva, praská, stúpa nad pokožku, zafarbí sa, pokrýva pokožku hlavy. Neexistuje akútne štádium plesňových chorôb, existuje iba chronické.

2. Vírusy.

Vírusysú nebunkové živé tvory, sú to mikročastice pozostávajúce z nukleových kyselín - nositeľov genetickej informácie (RNA a / alebo DNA), vonku pokrytých proteínovou membránou. Vírusy sú schopné infikovať akýkoľvek živý organizmus.Vírus, v preklade z latinčiny (vírus), je jed. Vírusy nemožno pripísať zvieratám alebo rastlinám. Sú veľmi malé, takže sa dajú študovať iba elektrónovým mikroskopom. Vírusy môžu žiť a vyvíjať sa iba v bunkách iných organizmov. Vírusy nemôžu žiť mimo bunky živých organizmov a mnohé z nich sa vo vonkajšom prostredí správajú ako chemikálie a majú formu kryštálov. Vírusy usadzovaním vo vnútri buniek zvierat a rastlín spôsobujú veľa nebezpečných chorôb. Medzi vírusové choroby človeka patria:herpes, osýpky, chrípka, HIV, hepatitída, poliomyelitída, kiahne.

3. Najjednoduchšie parazity.

Parazitické prvoky-améba, lamblia, toxoplazma, kryptosporídium, ako aj malária, plazmodia, leishmánia, trypanozómy. Medzi parazitickými prvkami sú pôvodcovia najnebezpečnejších chorôb zvierat a ľudí, najmä v trópoch (malária, dyzentéria). Malária Plasmodium infikuje ľudské červené krvinky, čo vedie vo fáze hromadnej reprodukcie k záchvatom silnej horúčky plnej smrti. Bičíkovité trypanozómy a Leishmanias sú hlavne tropické druhy, ktoré kŕmením živočíšnym tkanivom spôsobujú vredy, nevoľnosť a v niektorých prípadoch smrť. Oddenok Entamoeba histolytica, žijúci v čreve, je pôvodcom chronickej amébovej úplavice, je schopný preniknúť do iných tkanív a zabiť hostiteľa. Bičíkatý črevný parazit Giardia lamblia spôsobuje silné hnačky (giardiáza). Tento druh sa nachádza v riekach a jazerách znečistených ľudskými výkalmi v subtropických a tropických oblastiach. Niektorí paraziti, napríklad pneumónia spôsobujúca Pneumocystis carinii, sú možno bližšie k hubám ako k iným prvokom.

4. Helminty (červy, červy)

Bolo zaregistrovaných viac ako 70 druhov červov, z ktorých sú bežnejšie nasledujúce druhy helmintov:

 • škrkavky (nematódy)- škrkavky, škrkavky, bičíky, trichinella, toxokara;
 • pásomnice (cestodes)- pásomnice bravčové a hovädzie, pásomnica trpasličia, echinokok, alveokok, pásomnica;
 • ploché červy (motolice)- opisthorchiáza (mačací motolice), pečeňová motolica, čínska motolica, pľúcna motolica.

Niektoré z týchto parazitických helmintov sú všadeprítomné, zatiaľ čo iné sa v určitých oblastiach vyskytujú častejšie. Napríklad:

 • červy a škrkavkysa vyskytujú všade na svete;
 • vretenica- vyskytuje sa všade, hlavne v horúcich a vlhkých oblastiach tropického, subtropického a mierneho podnebia.
 • Trichinella- v Bielorusku na Ukrajine.
 • bravčová pásomnica- zaznamenané všade, častejšie sa vyskytujú v Bielorusku a na Ukrajine.
 • býčie červy- nachádzajú sa všade. Najmä v Zakaukazsku a strednej Ázii.
 • trpasličí pásomnica- vyskytuje sa všade, najmä v oblastiach so suchým a horúcim podnebím.
 • široká pásomnica- zvyčajne si vyberá biotopy v oblastiach s veľkým počtom sladkovodných útvarov. Neustále prítomný v Pobaltí, Kazachstan.
 • opisthorchiasis(mačací motolík) - najintenzívnejšie ohniská sú zaznamenané v Kazachstane.
 • pečeňová náhoda- všadeprítomná. Záchvaty sú zaznamenané v Zakaukazsku, Strednej Ázii a Pobaltí.
 • echinokokóza, alveokokóza- v Moldavsku, na juhu Ukrajiny, na Kaukaze.

Existuje viac ako jeden a pol stovky odrôd týchto parazitov, ale najbežnejšie sú „iba“ asi 35 druhov. V závislosti od umiestnenia parazitov v ľudskom tele sú tieto choroby klasifikované ako tkanivá a luminálne.

Tkanivové parazity.

Ak sa parazity a ich larvy nachádzajú v tkanivách ľudského tela, v podkoží, voľne sa pohybujú v obehovom alebo lymfatickom systéme, takéto ochorenie sa nazýva ochorenie tkaniva (schistosomiáza, echinokokóza).

Priesvitné parazity.

Ak sú parazity lokalizované v črevách alebo iných vnútorných dutinách ľudského tela, potom sa takáto choroba nazýva luminálna (pásomnice, škrkavky).

Parazity sa tiež líšia podľa ich špecifického umiestnenia (biotopu) na osobe ako hostiteľovi.

Externí paraziti.

Tento druh parazituje na koži ľudského tela priamo z vonkajšej strany, nežije vo vnútri hostiteľa, ale používa ho iba pri svojom kŕmení (komáre, blchy, kliešte, vši, konské kone, sršne, pijavice). . .

Vnútorné parazity (hlísty, červy, baktérie, huby).

Tento typ parazita má nasledujúcu klasifikáciu:

 • Ploché červy (trematódy)vo svojej štruktúre obojstranne symetrické voľne žijúce alebo parazitické organizmy. Dĺžka trematód sa pohybuje od 0, 1 mm do niekoľkých metrov, stavba tela je väčšinou plochá, oválna alebo viac alebo menej predĺžená; v parazitických formách je vybavený orgánmi pripevnenia k „hostiteľovi“ v podobe prísaviek, proboscisov, háčikov atď. Zástupcovia plochých červov sú turbellaria alebo ciliárne červy; opisthorchiáza (mačací motolica), planaria, pečeňová motolica, clonorchus, fasciola, schistosome, pľúcna motolica.
 • Škrkavky (hlísty), voľne žijúce parazity tejto triedy žijú v slaných a sladkých vodných útvaroch, v pôde. Väčšinou sú ich veľkosti malé, až mikroskopické, ale medzi parazitickými jedincami sa vyskytujú aj dosť veľké, dosahujúce dĺžku viac ako sedem metrov (helmint veľryby). Najbežnejšími predstaviteľmi škrkaviek ľudských parazitov sú škrkavky, škrkavky, biče, filaria, strongyloidy, červy, trichinella, toxokara, rishta.
 • pásomnice (cestódy, pásomnice),táto trieda helmintov sa vyznačuje charakteristickým dlhým stužkovitým telom (od niekoľkých zlomkov milimetra do desiatok metrov). Cestodes - červy s predĺženým telom, podobné stuhe, pozostávajúce z hlavy, krku a jednotlivých segmentov, sa vyznačujú obrovskou plodnosťou (niektoré druhy sú schopné vyprodukovať až 600 miliónov vajíčok ročne) - pásomnice z bravčového a hovädzieho dobytka, pásomnica trpasličí - oddelenie cyklofyllidu; echinokok, alveokok, široká pásomnica, ovčí mozog.
 • Bakterióza. Bakterióza je infekčné ochorenie spôsobené rôznymi druhmi baktérií a parazitov.
  Bakterióza je pomerne rozšírená diagnóza po celom svete. Niektoré bakteriózy spôsobujú baktérie jedného typu, iné spôsobujú baktérie niekoľkých typov. Zástupcovia tejto triedy parazitov sú - leptospira, stafylokok, streptokok, shigella.
 • Mykózy- choroby spôsobené parazitickými hubami. Bolo identifikovaných viac ako 350 druhov patogénnych húb; parazitujú na ľuďoch, domácich a divých zvieratách, vtákoch, hmyze, obojživelníkoch, rybách a rastlinách. Najznámejšie patogény mykóz sú kandida, kryptokok, penicilium.
 • Protozoa (Protozoa) alebo prvoky parazitovsú jednobunkové organizmy, ktoré majú heterotrofný typ výživy, to znamená, že nie sú schopné produkovať organické látky potrebné pre svoju životnú aktivitu z anorganických látok. Dôsledkom toho je ich potreba organických látok produkovaných inými organizmami (améba, lamblia, kokcídie, Trichomonas).

Smutné fakty o červoch a iných parazitoch:

 • Chronické, vč. onkologické chorobyv 80% prípadov sú spôsobené vplyvom parazitov (červy, huby, prvoky).
 • Pôvodca opisthorchiázypatrí do prvej skupiny karcinogénov (spôsobujúcich rakovinu) - podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC).
 • Biologickým nepriateľom číslo jeden pre ľudí je Trichomonas.Trichomonas, ktoré tvoria kolónie na stenách krvných ciev, vedie k rozvoju aterosklerózy so všetkými dôsledkami.
 • 1989 - objavila sa vlastnosť Trichomonas, ktorá mení obyčajné bunky na zhubné.
 • Parazitárne choroby na svetepostihujú viac ako 4, 5 miliardy ľudí, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je 9 z 10 prípadov červov.Každý tretí obyvateľ v Európe je postihnutý parazitmi (vrátane červov)!

Frekvencia výskytu parazitóz je porovnateľná s incidenciou chrípky.

Existuje teda niekoľko spôsobov, ako sa parazity dostanú do ľudského tela:

 • Alimentárne - nedostatok osobnej hygieny(kontaminovaným jedlom, vodou, špinavými rukami);
 • Kontaktná domácnosť - vytváranie vonkajších podmienok pre aktívny vývoj parazitov(prostredníctvom domácich predmetov, od infikovaných členov rodiny, domácich miláčikov);
 • Prenosné - žiadne preventívne opatrenia(prostredníctvom hmyzu sajúceho krv);
 • Perkutánne alebo aktívne - nedodržiavanie bezpečnostných opatrení(pri ktorých larva parazita preniká cez pokožku alebo sliznice do ľudského tela pri kontakte s kontaminovanou pôdou, pri plávaní na otvorenej vode).